WordPress sitenizi mobil cihazlarla uyumlu hale getirin

Akıllı telefon ve Tabletlerin hızla yaygınlaşması ile birlikte web sayfalarının mobil cihazlar tarafından ziyaret edilebilir olması büyük önem taşır hale gelmiştir. Sonraki yıllarda mobil cihaz desteğinin önemi çok daha fazla artacaktır. Bu nedenle web sayfalarını mobil cihazlar ile uyumlu hale getirmek kaçınılmaz bir son olacaktır. Bu yazımda wordpress ile hazırlananan web sayfalarını mobil cihazlar ile uyumlu hale getiren wptouch eklentisini tanıtacağım.WordPress ile hazırladığınız web sayfanızı mobil cihazlarınız ile uyumlu hale getirmek için :

  1. ilk olarak eklentiyi wptouch eklentisini buradan indiriyoruz.
  2. Eklentiyi sitenize yükleyip, yönetim panelinden aktif hale getirdikten sonra ayarlar menüsü altından wptouch seçeneğinin geldiğini göreceksiniz.
  3. wptouch menüsüne tıklayıp eklenti ekranına girdiğinizde sadece tek bir sayfadan oluşan ayarlar penceresini göreceksiniz. Burada eklenti dilini genellikle otomatik olarak Türkçe algıladığından ayarlar sayfasında çok fazla zorlanmayacaksınızdır. Deneme yanılma yoluyla da buradaki ayarları değiştirebilirsiniz. Sitenizin mobil cihazlarınızda nasıl görüneceğini, yazılarınızın hangi bölümlerinin ziyaretçiler tarafından görüntüleneceğini, sitenin footer mesajını, yorumlar ve yazılar ile ilgili ayarları buradan yapabiliyoruz.
  4. Belki de eklentide en önemli bölüm sitenin reklam kodlarını eklediğimiz bölüm olacaktır. ( Advertising, Stats & Custom Code ) Bu bölümde 3 form alanı bizim için önemli :
    Google AdSense ID : Bu bölüme adsense hesabınıza giriş yaptığınızda sağ üst bölümde sizin için belirlenmiş olan id numaranızı pub ifadesi ile birlite yazacaksınız. örnek : pub-111111…..
    Google AdSense Kanalı : Oluşturduğunuz adsense reklamınızın kimlik numarasını yazacaksınız. Adsense sayfanızda reklamlarım sekmesine geldiğinizde oluşturduğunuz bütün reklam birimlerini görebilirsiniz. Bu reklam birimlerinden hangisini kullanacaksanız kimlik no bölümünden ilgili numarayı alıp Google Adsense Kanalı bölümüne yapıştırabilirsiniz.
    İstatistikler & Kişisel Kod : Eğer Google Analytics kullanıyorsanız mobil cihazınızın istatistiklerini tutmak için Google Analytics Kodunuzu buraya ekleyebilirsiniz.

Yazı ile ilgili yorumlarınızı ve wptouch eklentisi ile ilgili deneyimlerinizi aşağıdaki form yardımıyla gönderirseniz diğer kullanıcılar için referans teşkil edecektir.