WordPress’ i manuel olarak güncelleme

Web sitenizde WordPress alt yapısını kullanıyorsanız yönetim paneline giriş yaptığınızda çok defa WordPress’ in yeni bir güncelleme aldığını gösteren uyarı ile karşılaşmışsınızdır. Yönetim panelinde yer alan Başlangıç modülü altındaki güncellemeler sekmesinden hızlı ve kolay bir şekilde güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada güncellemeyi gerçekleştirmeden önce hem veritabanı, hemde dosyalarınızın yedeğini almanızın olası bir aksilik durumunda sizi kurtaracağını unutmayın. Bu nedenle sitenizin yedeğini almadan ne otomatik güncelleme ne de manuel güncellemeyi yapmamanızı tavsiye ederim.

Panel üzerinden otomatik olarak WordPress’ i güncelle düğmesine tıkladığınızda farklı birçok nedenle güncelleme gerçekleşmeyebilir.

WordPress otomatik olarak neden güncellenmiyor?

Eğer web siteniz otomatik olarak güncellemeyi gerçekleştiremiyorsa web alanınızda yeterli alan kalmamış olabilir.

Sunucunuzdan kaynaklanan güncelleme problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Güncelleme esnasında yaşanan bir bağlantı problemi nedeniyle güncelleme paketi doğru olarak indirilememiş olabilir.

Yukarı saydıklarım ilk aklıma gelen problemler. Sorun her ne olursa olsun, güncellemeyi otomatik olarak gerçekleştiremediğiniz de alternatif olarak manuel (el ile güncelleme) yapabileceğinizi unutmayın.

WordPress’ i manuel (elle güncelleme)

Bu işleme geçmeden önce web sitenizin tam olarak yedeğini aldığınızdan emin olunuz.

İkinci adım olarak WordPress’ in resmi sayfasından son sürümünü indirmelisiniz. WordPress son sürümü indirmek için tıklayın.

Üçüncü adım olarak sunucunuza bağlanıp aşağıdaki dosya ve klasörler hariç wordpress’ e ait olan klasör ve dosyaların hepsini siliyoruz. icon dosyasından tutunda, sizin eklediğiniz ekstra klasör ve dosya varsa onları silmeyiniz. Bahsettiğim ve silmenizi istediğimiz klasör ve dosyalar wp-admin, wp-includes klasörleri ve wp ye ait diğer dosyalardır. Tekrar belirtmekte fayda var her ihtimale karşılık her zaman yedek almayı unutmuyoruz.

wp-config.php , wp-contenthtaccess

Sonraki adımda yeni indirdiğiniz klasör ve dosyaları sunucuya aktarıyoruz.

Son adım olarak da tarayıcıya girip, aşağıdaki dosya yolunu girerek çıkan yönergeler doğrultusunda güncellemeyi tamamlıyoruz.

siteadresiniz.com/wp-admin/upgrade.php

Tekrar tekrar yazıyorum arkadaşlar, yedek almadan bu işlemleri gerçekleştirmeyin. Olur da manuel wordpress güncellemesi sırasında daha ciddi bir sorun yaşadınız ve siteniz hiç açılmıyor, en azından veri tabanı ve dosyalarınızı yükleyerek eski haline dönebilirsiniz.

Sorun yaşayan arkadaşlar lütfen aşağıdaki yorum bölümü ile yaşadıkları sorunları, önerilerini ve eleştirilerini paylaşsınlar.

Sevgiyle kalın…