WordPress anket eklentisi

WordPress ile hazırladığım bazı web sayfalarında anket eklentisine ihtiyaç duyuyorum. Bu nedenle her seferinde acaba wordpress’ te yeni bir anket eklentisi hazırlandı mı diye merak edip araştırıyorum. Fakat dönüp dolaşıp wordpress’ in en popüler anket eklentisi olan wp-polls ‘ ta karar kılıyorum. Bende bu yazımda wordpress ile ilgilenen arkadaşlara wp-polls eklentisini nereden indirebileceklerini, web sayfalarına nasıl yükleyebileceklerini ve nasıl kullanabileceklerini anlatmaya çalışacağım. Bildiğiniz daha kullanışlı wp anket eklentisi varsa yorum formu ile paylaşırsanız sevinirim. Eklenti ile ilgili detayları görmek için yazımın devamına bakabilirsiniz.

  1. ilk olarak eklentiyi indirebileceğiniz adresi sizlerle paylaşmak istiyorum : wp-polls
  2. Eğer anket eklentisini indirdiyseniz web serverinizdeki wp-content\plugins klasörü altına eklenti klasörünü kopyalayınız.
  3. web sayfanızın yönetici paneline giriş yaparak pasif durumdaki wp-polls eklentisini aktif hale getiriyoruz.
  4. ilk 3 adımı doğru şekilde gerçekleştirdiysek yönetici panelinde sol alt bölümde (ayarlar) paneli altında polls diye yeni bir menü eklendiğini göreceksiniz. Bu menüyü genişleterek tamamını görünür hale getiriyoruz. Eklentinin 5alt menüsü bulunmaktadır.
  5. 1-Manage Pools (Anketleri yönet),  2-Add Poll (Anket Ekle), 3-Poll Options (Anket özellikleri), 4-Polls Templates (Anket teması) ve 5-Uninstall Wp-Polls (Eklentiyi kaldır)
  6. Yeni bir anket eklemek için 2.sırada yer alan add poll seçeneğine tıklayarak anket sorunuzu ve şıklarınızı yazabilirsiniz. Daha önce eklediğiniz bir anketi düzenlemek içinde 1 nolu menüde yer alan Manage Polls seçeneğini kullanabilirsiniz.
  7. Anketinizi Türkçe’ leştirmek isterseniz Poll Templates bölümünde yer alan tema dosyalarını düzenleyebilirsiniz. Eğer iyi derecede kod bilginiz yoksa bu bölüme hiç dokunmamak daha doğru olabilir : )
  8. Eklenti ayarlarını değiştirmek için poll options, eklentiyi tamamen sitenizden kaldırmak içinde uninstall wp-polls seçeneğine tıklayabilirsiniz.
  9. Eklentinin sitenizde görünür hale gelmesi içinde bileşenler bölümünden wp-polls bileşenini sağ ve sol sütunlarınıza sürekleyip görünür hale getirebilirsiniz.
  10. son olarak wp-polls eklentisini kendiniz Türkçe’ leştirmek yerine Türkçe dil dosyasını internet üzerinde bularak da bu işlemi yapabilirsiniz.

Eklenti ile ilgili sıkıntı yaşayan arkadaşlar aşağıdaki form ile mesaj gönderebilirler.

Biraz önce eklentiyi kullanmam gerekti, hemen ardından da bu yazıyı hazırlayıp sayfamda paylaşma gereği duydum. Yazıyı baştan sonra okuyup kontrol etme fırsatım yok, bu nedenle anlatımda bir hata varsa affola…