Web Sayfanızın Pagerank Değerini Arttırmak İçin

Google tarafından web sayfalarına verilen pagerank değerini arttırmak için neler yapabiliriz? Web sayfanızın pagerank değerini arttırayım derken google’ in sandbox diye nitelediği kara listesine alınabilirsiniz. Sandbox’ a düşmeden, sayfanızın pagerank değerini nasıl arttırabileceğinizi ve arama motorlarında nasıl üst sıralarda çıkabileceğinizi öğrenmek için yazımın devamını okuyabilirsiniz.

Sitenizin pagerank degerini arttirmak için yapabileceginiz belli basli islemler :

Aşağıdaki öneriler sadece pagerank değerinizi yükseltmek için değil, aynı zamanda sitenizin arama motorları tarafından daha kolay tanınmasını sağlamak için yapılmıştır.

 1. Sitenizin içeriginin özgün olmasi, alinti olmamasi sitenizin degerini arttirir ve pagerank degerini yükseltir. Mümkün olduğu kadar web sitenizde kendinize ait içeriklere yer vermeye çalışın. Size rakip olabilecek web sitelerinden alıp sitenize ekleyeceğiniz içerik rakibinizi google karşısında dahada değerli hale getirir.
 2. Eğer başka sitelerle link değişimi yaparak pr yükseltme yoluna gidecekseniz değişimi çapraz yapmaya özen gösterin. Bire bir yapılan link değişimlerinde çıkar ilişkisi olduğu ortadadır : ) Bu nedenle size link veren siteye değilde o sitenin sahibi olduğu başka bir siteye link vererek çaprazlayabilirsiniz.
 3. Aynı serverde 4-5 tane web siteniz var ve bu sitelerden yeni açtığınız web sitenize link verdiniz diyelim. Bununda yeni açılan sitenize çok fazla bir etkisinin olmasını beklemeyin. Bunu en basit anlamda aynı mahallede oturan insanların mahalleye yeni taşınan komşularına referans olmasına (yada kefil olmasına) benzetebiliriz.
 4. Sitenizin içerigi ile meta taglarinin uyumlu olmasi gerekmektedir. Örnegin Otomobiller ile ilgili bir makale hazirladiysaniz meta bölümündeki keywords içerigine keywords=”otomobil, araba, oto, modifiye, bmw, opel, toyota” gibi kelimeler girebilirsiniz. Sayfa içerigi ile ilgili olmasina dikkat edeceginiz keywords kelimelerinizin sayisinin 20 yi geçmemesi tavsiye olunmaktadir.
 5. Sitenizin title bölümünün site içerigi ile ilgili olmasina dikkat ediniz. Bu ilişki belki pagerank değerini çok fazla etkilemeyecektir ama title bölümünde yer alan kelimelerle yapılacak aramalarda sizi yukarılara taşıyacaktır.
 6. Html kodlarini dogru kullanmaya özen gösteriniz. Yapilan analizlerde arama motorlarinin eksik yada yanlis kullanilan html kodlarini (-) yönde dikkate aldigi bilinmektedir.
 7. Pagerank degeri yüksek web sitelerinden web sitenize link almaya çalisin, bu sitelerin pagerank degeri ne kadar yüksek olursa sitenize olacak katkisida o kadar yüksek olacaktir. Ayrica bu link alma isleminin karsilikli link degisimi yerine tek tarafli (sadece sizin sitenize ) olmasi daha önemlidir. Çünkü karsilikli yapilan link degisimleri çikar iliskisine dayandigi için Google bunuda (-) yönde degerlendirmektedir.
 8. Sitenizdeki basliklarida < h1> (baslik) etiketleri arasina yazmaya özen gösterin. Ayrica bu basliklarda geçen kelimeleri sitenizin title ve keywords bölümlerinde de kullanabilirsiniz. Google < h1 > etiketleri arasına yazılan bilgilerin daha önemli olduğunu ve sayfa içeriğini özetlediğini düşünmektedir. Böylece <h1> etiketleri arasına yazılan ieriği diğer içeriğe göre daha önemli saymaktadır.
 9. Google’ in pagerank güncellemelerini ne zaman yapacagi belli olmamaktadir. Bu nedenle sitenizin pagerank degerini arttirmak için yaptiginiz islemlerden hemen sonra pagerank’ in artmasini beklemeyin. Bu biraz zaman alabilir.
 10. Pagerank’ i arttirmak için yapilabilecek hilelere internetten kolayca ulasabilirsiniz. Siz siz olun, bu hilelerden uzak durun 🙂 Google ve Google’ in botlarida en az webmasterler kadar akilli oldugu için yaptiginiz hileleri anladigi anda sizi kara listeye alabilir. Örneğin sayfanızın arka plan rengi ile sayfaya alakasız yazılar eklemek sizi google karşısında zor durumda bırakabilir. (Bir zamanlar işe yaradığı kesindi.)
 11. Web sayfalarınızın kolay indexlenebilir olmasına özen gösterin, site haritası oluşturun.
 12. Asp yada Php ile hazırlanmış dinamik bir web sayfanız olsa bile küçük bir hile ile sayfa içi linklerinizi html uzantılı olarak yazabilirsiniz. örneğin : www.nuriavci.com/icerik=3&kategori=5 gibi bir sayfa adresi yerine .htaccess dosyası içerisinde yapacağınız bazı değişiklikler ile sayfanızın erişimi için kullanılacak adresi www.nuriavci.com/ozgun-icerik-seo-ayarlamalari-s3.html şeklinde maskeleyebilirsiniz. .htaccess dosyasında yapılabilecek bu düzenlemeyi de başka bir yazıda inceleyeceğiz.
 13. Eğer siteniz henüz yayınlanmamış ve alan adınız bile kesinleşmemiş ise alan adinin (domain) sitenizin içerigi ile iliskili olmasina dikkat edin. Örnegin otomobil kelimesi arandiginda sitenizin üst siralarda çikmasini istiyorsaniz, otomobil kelimesinin alan adinizin içerisinde geçmesi sizi rakiplerinize karsi 1-0 öne geçirecektir. Tabi bunu yaparken çok fazla abartmamakta fayda var. Çünkü bu mantikla baktigimizda alan isminde ne kadar çok kelime olursa o kadar iyi olur diye düsünebiliriz ama bu da alan isminin akilda kalmasini zorlastiracaktir. www.otomobillerimodifiyeetmemerkezivearabagalerisisitesi.com gibi bir alan adi biraz abartili gibi görünüyor 🙂