Sitenize eklediğiniz google arama motorundaki Türkçe karekter hatasını düzeltme

Web sitenize google arama motorunu eklediniz fakat ğ,ş,ü,ç gibi karekterleri yazdığınızda problem yaşıyorsunuz. 2 tane web siteme arama motorunu ekledikten sonra uzun bir süre aynı sorunu bende yaşadım ama nihayet çözümü buldum : )Google’ in arama motorunu sayfama geçen ay eklemiştim. Fakat tr karekter sorunu yüzünden bir türlü içime sinmiyordu. İlk olarak sayfanın dil kodlamısındadır diye düşündüm. Sürekli onu değiştirdim durdum. Biraz öncede aklıma birşey geldi, baktım düşündüğüm gibiymiş. Fazla uzatmadan çözüme geçeyim :

Google’ in size verdiği kod içerisindede bir dil kodlaması bölümü varmış, benim dikkatimi yeni çekti. Sayfanın değilde o kodların arasındaki dil kodunu değiştirmeniz sorunu çözecektir. Google’ in verdiği kod içerisinden şu bölümü bulun :

<input type=”hidden” name=”ie” value=”8859-9” />

Bulduğunuz bölümdeki kırmızı renki değerin yerine şunu yazın :

<input type=”hidden” name=”ie” value=”utf-8” />

Sorununuz bu şekilde çözülmüş olması lazım. Belki basit bir ayrıntı gibi ama gözden kaçtığı zaman arama motorunun bir esprisi kalmıyor. İşin kötü tarafı ben forumlarda bir türlü çözüm bulamamıştım.

Bir diğer çözüm yolu ise arama motoru kodunu aldığınız google adsance sayfanıza giriş yapın. Adsence kurulumu sekmesinden, Reklamları yönetin bölümüne giriş yapın. Buradan daha önce eklediğiniz arama motorunuzun ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bunun içinde işlemler bölümünden Ayarları düzenleye tıklamanız yeterli. Açılan sayfadan Site kodlamanız bölümünü UTF-8 olarak değiştirirseniz karekter sorununuzun yine çözüldüğünü göreceksiniz.

Kolay gelsin…