SEO nedir?

Eğer bir web sitesi sahibiyseniz ve şuan bu satırları okuyorsanız muhtemelen SEO kavramı hakkında ısınma turları atıyorsunuz demektir 🙂 “Seo nedir” sorusuna cevap ararken birçok teknik terim ve kısaltma ile karşılaşabilirsiniz. Ama hepsinin özünde ve en basit haliyle:

SEO, bir web sayfasını arama motorlarının istediği standartlara uygun hale getirme işlemidir.

Bir diğer ifade ile arama sonuçları içerisinde, arama motorlarının istediği kurallara en fazla uyan site, arama sonuçlarında en üstte yer almayı hak eden site demektir. Haliyle bunu çözdüğünüzde bir anlamda arama motorlarının algoritmasını da çözdünüz demektir. Sitenizin sıralamasını daha iyi noktaya getirmek için yapılan bütün çalışmalara SEO çalışmaları diyebiliriz.

Arama motorlarının istediği standartları ben nereden öğrenebilirim dediğinizi duyar gibiyim. Google’ in yayınladığı Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

SEO’ yu daha iyi anlamak adına basit bir örnek üzerinden ilerleyecek olursak;

SEO nedir başlığı ile yazdığım bu yazıyı yayınladıktan kısa bir süre sonra kontrol ettiğimde, Google sonuçları içerisinde Seo nedir aramasında sitemin 34.sırada yer aldığını görüyorum. Yazdığım bu yazıyı Google’ ın istediği kriterlere uygun hale getirerek, belki de 1. sayfaya çıkmasını sağlayabiliriz 🙂 Bu doğrultuda sayfamda yaptığım bütün değişikliklere SEO çalışması adını veriyoruz. Şuan okuduğunuz yazıyı yazarken dikkat ettiğim SEO kriterlerine sayfamın sonunda yer vereceğim.

Seo öncesi ve sonrası sıralama

Sıkılmadan sayfa sonuna kadar okuyabilirseniz, Seo ile ilgili örnekleri, bu yazıda uyguladığım seo tekniklerini, ilgili video ve görselleri bulabilirsiniz. Ayrıca sayfa sonundaki yorum formunu kullanarak değerli yorumlarınızı da paylaşırsanız mutlu olurum. Şimdi yazımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Niçin Seo Çalışması Yapmalıyız?

Yada başlıktaki soruyu biraz daha açarsak, “SEO nedir” araması sonucunda web sayfamın 34.sırada yer alması ile 1.sırada veya 3.sırada yer alması arasında nasıl bir fark vardır?

Aslında bu soruya en güzel cevabı, muhtemelen hergün birçok defa arama motorlarını kullanan birisi olarak yine kendiniz verebilirsiniz.

Google’ e geldiniz ve bir kelimeyi aradınız diyelim. Google belirlediği kriterleri en iyi yerine getiren siteden başlayarak ilk 10 siteyi 1. sayfada listeledi. 2. sayfada ise 10 ile 20. sıralar arasındaki siteleri yerleştirdi. Gerçekçi olarak düşünmek gerekirse, siz hangi sıradaki siteye tıklarsınız?

Sizi bilmiyorum ama internet kullanıcılarının genel eğilimlerine bakıldığında %60 civarındaki kullanıcının ilk 3 siteye tıkladığı görülüyor. Bu da demek oluyor ki ilk 3 sıradaki siteler pastanın büyük dilimlerini götürüyor. İlk sayfanın alt sıralarına yani 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. sıralara biraz daha küçük dilim pasta kaldığını söyleyebiliriz. 2. sayfa ve daha da geriye kaldıysanız gerçekçi olmak gerekirse pastadan size kalacak minik kırıntılar ile idare etmek zorundasınız demektir 🙂

Seo istatistik

Arama sonuçları ile ilgili bu durumu konu alan birçok karikatürde aşağıdaki diyaloğa rastlayabilirsiniz:

– Patron, bu ceseti nereye saklayalım?
– Google’ in ikinci sayfasına gömün. Nasılsa kimse oraya bakmıyor.
🙂

Niçin seo çalışması yapmalıyım sorusuna rakamlarlada bir örnek verelim. Sitenizi açtınız, 30-40 adet yazıyı yayınladınız ve aradan 2-3 yıl gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen, hala sitenize günlük 5-10 ziyaretçiden fazlasını çekemiyorsunuz. Hatta sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için Google’ in adwords reklamlarını ve sosyal medya reklamlarını kullandığınızı düşünelim. Bu da beklediğiniz ziyaretçi sayısına ve sitenizin içeriğine bağlı olarak aylık 1000 lerce TL’ lik bütçe gerektirebilir. İşte bu gibi ek maliyetlerden kurtulmak için doğru Seo çalışması yaparak / yaptırtarak sitenizin günlük 5-10 olan organik (doğal) ziyaretçi sayısını 500-1000, hatta çok daha yüksek sayılara çıkartabilirsiniz.

Seo ne değildir?

Seo nedir sorusuna cevap verdikten sonra, SEO ile ilgili yanlış bilinenleri de “SEO ne değildir” başlığı altında ele alalım.

1- Seo adı altında yapılan çalışmalar kesinlikle arama motorlarını kandırmaya yönelik çalışmalar olmamalıdır. Tabi ki Google’ den daha akıllı olduğumuzu düşünmüyorsak:)

2- Seo çalışmaları sadece arama motorlarına yönelik olmamalıdır. Çalışmalarımızın merkezinde sitemizi ziyaret edecek olan, kullanıcılar olmalıdır. Her ne kadar Arama motorlarına yönelik çalışmaları SEO olarak açıklamış olsak da, SEO çalışmalarının özünde zaten sitemize daha fazla ziyaretçi çekmek olduğunu söylemiştik. Bu durumu bir anlamda kısır bir döngüye benzetebiliriz 🙂

3- SEO çalışmaları illegal yöntemleri içermemelidir. Amaç rakip sitelerin sıralamasını düşürmek değil, daha fazla çalışarak, daha iyi içerik sunarak rakip sitelerin önüne geçmek olmalıdır. “Seo çalışmalarında her yol mubahtır” anlayışından uzak durmalıyız.

Seo ne değildir

Arama motorlarında daha iyi bir sıralama elde etmek için yapılan SEO çalışmaları genel olarak 2 ye ayrılır: Site içi SEO ve site dışı SEO.

İlerleyen bölümlerde site içi seo teknikleri, site dışı seo teknikleri, seo ipuçları gibi başlıklar ile seo tecrübelerimi ve ipuçlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Seo nedir başlığıyla hazırladığım video :

Seo Nedir başlıklı bu yazıyı hazırlarken nelere dikkat ettim?

  1. Hedeflediğim anahtar kelime “SEO nedir” kelimesi olduğu için, bu kelimeyi sayfa başlığında(title), açıklama kısmında(description), sayfa url sinde (nuriavci.com/seo-nedir), sayfadaki alt başlıklarda (bu bölümün başlığına bakabilirsiniz) ve sayfa içerisindeki bir çok yerde (abartıya kaçmamak kaydıyla) kullandım.
  2. Özellikle sayfa içerisinde kullandığınız toplam kelime sayısı ve sizin anahtar kelimenizi kaç defa kullandığınız oranı oldukça önemlidir. Anahtar kelimenizin makale içerisinde kullanım sayısının %3-%5 düzeyinde olması tavsiye edilmektedir. Orta uzunluktaki bu yazıda 8-10 defa anahtar kelimeyi kullanmayı tercih ettim. Anahtar kelime yoğunluğunu ölçen sayfalar yardımıyla bu oranı kolayca öğrenebilirsiniz.
  3. Anahtar kelimeyi özellikle yazının giriş bölümünde kullanmaya özen gösterdim.
  4. Seo nedir kelimelerini her zaman olmasa bile bazı paragraflarda kalın, alt çizili ve italik yazarak kelimenin önemine vurgu yaptım.
  5. Sayfada kullandığım görsellerin isimlerinde bile anahtar kelimeyi kullandım. Sayfada öne çıkarılmış görsel olarak kullanılan dosyanın ismine bakarsanız seo-nedir.jpg olduğunu görebilirsiniz. Yine bu görselde açıklama kısımlarında anahtar kelimeyi kullandım.Bu işlemler dışında, Seo nedir başlıklı bu yazı için benim henüz yapmadığım ama yapılabilecek birkaç adımı daha tavsiye niteliğinde ilave etmek istiyorum :
  6. Yazdığınız yazıyı sosyal medya hesaplarınızda, forumlarda, blog sayfalarınızda paylaşarak ekstra puanlar toplayabiliriz.
  7. Youtube gibi video sitelerine konu ile ilgili ekleyeceğiniz video ve açıklama kısmına gireceğiniz konu linki ile video kanalından konunuza link elde edebilirsiniz.
  8. En sık kullanılan ve bana göre hala çok etkili olan diğer yöntem ise konunuz ile alakalı sitelerden tanıtım yazısı ve backlink almaktır.

Herhangi bir site veya sitenizin alt sayfası için seo çalışması yaparken ortalama 200 hamleden bahsetmek mümkündür. Ben yukarıda bunlardan ilk aklıma gelen 8 taneyi yazdım. Şimdilik benden bu kadar 🙂

SEO kategorisi başlığı altında ilk olarak SEO nedir Sorusuna cevap vermeye çalıştım. Seo nedir sorusuna cevap arayanlar için yeterli ve yararlı bir içerik olduğunu umuyorum. Sayfanın alt bölümünde yer alan yorum modülü ile lütfen eleştiri, öneri ve isteklerinizi iletiniz.