Seo neden önemlidir?

 

Bir web sayfası için doğal yollardan(organik) en fazla ziyaretçi gönderen kaynak her zaman arama motorları (Google, Yahoo, Bing, Yandex vb.) olmuştur.  Sahibi olduğum kişisel web sayfamın (nuriavci.com) son 1 aylık istatistiklerini Google Analytics’ den alarak elde ettiğim grafiği yazımın devamında inceleyecek olursak arama motorlarının önemini daha iyi anlamış oluruz.

Seo neden önemlidir

SEO’ nun önemi

Yukarıdaki grafiğe baktığımızda web sayfama gelen her 100 ziyaretçiden neredeyse 90 tanesinin arama motorları tarafından yönlendirildiği görülmektedir. Yani günlük olarak siteme giren ortalama 500 ziyaretçiden 450 tanesi arama motorları tarafından yönlendirilmiş. Sitenizin içeriği ne olursa olsun sitenize gelen ziyaretçi trafiğini gösteren grafik yaklaşık olarak yukarıdaki gibi olacaktır.

İşte tam da bu noktada SEO dediğimiz kavramın önemi ortaya çıkıyor. SEO sayesinde hedeflediğimiz kelimelerde web sitemizi ilk sıralara taşıdığımızda sitemize gelen ziyaretçi sayısını da doğal yollardan arttırmış olacağız. Böylelikle sitemizi hem daha fazla ziyaretçiye ulaştırmış olacağız, hem de hedeflediğimiz kelime grubunda arama yapan ziyaretçileri (kaliteli ziyaretçileri 🙂 ) büyük oranda kendi sitemize çekmiş olacağız.

SEO nedir? başlıklı yazımı okumak için tıklayınız…

Neden Google için SEO çalışması yapıyoruz?

Yukarıdaki grafik ve istatistiksel değerler incelendiğinde sitemin ziyaretçilerinin %88.7 si Organik aramalar sonucu gelmektedir. Bu oran arama motorlarının web siteleri için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Arama motorları içerisinde en popüler olanı şüphesiz Google olduğu için bizlerde SEO çalışmalarımızı Google’ ı referans alarak gerçekleştiriyoruz. Yukarıda yer alan Organik Arama sonuçlarının neredeyse %99′ u Google tarafından yönlendirilen ziyaretçilere ait. Bu nedenle SEO çalışmalarımızı daha çok Google için yapıyoruz. Google için gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmaları ile diğer arama motorlarında da yükseldiğinizi göreceksiniz.

Bir kısmı Google tarafından duyurulan, bir kısmı da SEO ile ilgilenen danışmanların tecrübeleri sonucunda ortaya çıkan SEO kriterlerini ve bireysel SEO tecrübelerimi sonraki yazılarımda bulabilirsiniz.