Şakayık Nasıl Bir Bitkidir ve Bakımı Nasıl Yapılır

Evinizde şakayık bitkisi varsa ve şakayık nasıl bir bitkidir ve bakımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız şakayık bitkinizin bakımı hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Şakayık Asya, Güney Avrupa ve Kuzey Amerika’da sıcak iklimlerde yetişen bir bitkidir. Şakayıkgiller ailesinin paeonia adı altında yer alan bitki türleridir. Bu bitki diğer bitki türlerine göre oldukça dayanıklıdır. Bakımı diğer narin bitkiler gibi zor değildir. Bu bitki çiçekli bir bitkidir fakat ekildiği ilk yıl çiçek vermez. Aynı zamanda yerinin değiştirilmesini sevmeyen bitkiler arasındadır. Bu yüzden bitkinin yerini ve toprağını değiştirmemeniz gerekir. Şakayık bitkisinin otsu türler arasında yaklaşık 30 türü, odunsu türler arasında ise yaklaşık 10 türü bulunmaktadır. Şakayık nasıl bir bitkidir ve bakımı nasıl yapılır konusunda öncelikle değinmemiz gereken önemli husus dikim aşamasıdır. Köklerinin güçlü olabilmesi için dikiminde torf ve gübre kullanılması gerekir. Ayrıca bitki kırmızı killi toprağı sevdiğinden dolayı bitkinin toprağına ponza taşı ve kumda koyabilirsiniz.
Şakayık bitkisinin üretiminde kullanılan yöntemler çoğaltma ve üretme olduğu gibi en çok kullanılan yöntem aşılama yöntemidir. Şakayık bitkisi sadece Nisan ve Haziran aylarında çiçek veren bir bitkidir. Bu bitki sıcağı ve güneşi oldukça fazla sever. Bitkinin tomurcuklarına zarar vermemesi için binaların kuzey cephelerinde dikilmemesi gerekir. Fakat günde en az 6 saat güneş görmelidir. Fazlası çiçeğin yapraklarına zarar verebilir. Ancak bitkinin kış aylarında soğuk olduğu yerlerde kalması gerekir. Kışın yeterince soğuk almadığı takdirde bitki yaz aylarına gelindiğinde istediğiniz şekilde çiçek açmayabilir. Kışları ılıman geçen bir şehirde yetişen ve diğer tarafta kışları soğuk geçen iki ayrı şehirdeki bitkinin çiçek açtığında çiçekleri aynı olmayacaktır. Aynı zamanda sulama kararını da iyi tutturmanız gerekir çünkü fazla sulanması da çiçeği öldürür. Canlanma mevsimi bahar ayı olan bu çiçek soğuk mevsimleri sevmediği için kışın solmaya başlar. Bitkinin dikildikten sonra bol miktarda sulanması gerekir. Çünkü bitkinin köklerinin sürekli nemli kalması gerekir. Fakat kış mevsimindeki soğuklardan korunması gerekir. İlkbahar mevsiminde gübreleme işlemi yapmanızda fayda vardır.
Şakayık bitkisi bahçeleri süsleyen oldukça muazzam görünüme sahip bir bitkidir. Fazla bakım gerektirmeyen bu bitkinin bazı türleri kokulu, bazı türleri ise kokusuzdur. Katmerli bir yapıya sahiptir. Bitkinin yaşlı olanları ise neredeyse hiç bakım gerektirmez. Bahçe bitkisi olduğundan dolayı yağmurdan ve rüzgardan etkilenmemesi ve kırılmaması için dalların değneklere bağlanması gereklidir. Solan çiçekleri hemen koparmanız gerekir. Bahçe bitkisi olması sebebiyle saksıda fazla gelişim göstermeyebilir. Hastalandığı zaman ise hastalanan dalları mutlaka kesmeniz ve bulunduğunu ortamı değiştirmeniz gerekmektedir.
Ağaç şakayıkları olan şakayıklar daha iri çiçekler verirler. Üç yıldan sonra düzenli olarak ve doğru şekilde budama isterler. Bu bitki Türkiye’de yetişen bir bitki değildir. Bu yüzden yurtdışından ithal edilebilir. Evinize bu şakayıkla mini bir süs ağacı olarak dekor vermek isterseniz bu bitki ideal bir fikir olabilir. Siz de bu bitkiye sahip olmak istiyorsanız Gazebo Flowers aracılığı ile temin edebilir ve bakım ile ilgili bütün merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Şakayık çiçeği ile aynı zamanda özel günlerinizde şık tasarımlar ortaya koyabilirsiniz. Örneğin bir gelin buketi yaptırarak harika bir görüntüye sahip olabilir aynı zamanda düğün çiçeğinde Şakayık modasının öncüsü olabilirsiniz. Gazebo Flowers çiçek dünyasında en önemli olgunun iyi bir tasarımcı olduğunu savunduğu bu düşünce ile siz değerli çiçekseverlere en iyi hizmeti sunmaya çalışmaktadır. Gazebo Flowers ile iletişime geçebilmek için www.gazeboflowers.com.tr adresi üzerinden ve 0212 299 86 39 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.