PowerPoint Dosyasına Ses (Müzik) Gömmek veya Eklemek

Bir powerpoint belgesine müzik eklemek ile müzik gömmek arasında fark vardır. Öncelikle bu farkın ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Eğer powerpoint belgesine ses eklerseniz, hazırlamış olduğunuz powerpoint dosyası ile birlikte ses dosyasınıda taşınamız gerekmektedir. Ses dosyasını dışarıdan eklediğimiz için dosyanın ismini yada yerini değiştirirsek sunumuzda ses çalmayacaktır. Yada sunumuzun bilgisayardaki yerini değiştirdiğimizde, başka bir arkadaşımıza internet üzerinden gönderdiğimizde yanında ses dosyasınıda göndermezsek yine sunumuzda ses çıkmayacaktır.İşte bu zahmetten kurtulmak için ses dosyalarımızı powerpoint dosyalarımızın içerisine gömme tekniğini kullanıyoruz. Böyle bir durumda sadece sunu dosyasını gönderdiğimizde, ses dosyaları sunu içerisine gömülü olduğundan ayrıca onları göndermemize gerek kalmayacaktır.

Sunuya ses ekleme ile ses gömme arasındaki farkı söylediğimize göre şimdi bu iki işlemi nasıl yapabileceğimizi anlatalım.

Bir PowerPoint Sunusuna Ses Ekleme

Bir powerpoint sunusuna ses eklemek istediğimizde ekle menüsünden filmler ve sesler ve son olarak dosyadan ses seçeneğini kullanıyoruz. Artık bilgisayarımızdan herhangi bir ses dosyasını seçerek slaytımıza ekleyebiliriz. Bu aşamada hemen hemen bütün ses formatlarını kullanabiliyoruz. Yani ses dosyamız mp3, wav, mid, wma olabilir. Ses dosyasını seçip tamam dedikten sonra bir uyarı penceresi gelecektir. Eğer sesin bu slayt ile birlikte otomatik olarak başlamasını istiyorsak otomatik olarak seçeneğini işaretliyoruz, slaytımızı çalıştırdığımızda da sesin otomatik olarak geldiğini göreceksiniz. Tıklatıldığında seçeneğini işaretlerseniz slayt üzerine gelen çan resmine tıkladığınızda ses dosyası çalmaya başlayacaktır.

Ekrana gelen çan resmini gizlemek için resim üzerinde sağ tıklayıp özel animasyon menüsüne geliyoruz. Sağ tarafta açılan özel animasyon panelinden ses dosyamızın üzerine sağ tıklayarak efekt seçenekleri menüsüne geliyoruz. Yukarıdaki ses ayarları sekmesine tıklayarak slayt gösterisi boyunca ses simgesini gizle seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

Bütün slaytlar boyunca aynı sesin çalmasını istiyorsak çan resmini gizlemek için yukarıda kullandığımız menüden ses ayarları sekmesi yerine Efekt sekmesine geliyoruz. Yürütmeyi durdur bölümünden 3. seçeneği aktif hale getirip toplam slayt sayımızı buraya giriyoruz. Böylece sunumuzda toplam 10 slayt varsa ilk slayttan itibaren ses dosyamız çalmaya başlayacak 10. slayttan sonra ses duracaktır.

Bir PowerPoint Sunusuna Ses Gömme

Ses gömme işleminde durum biraz daha farklı olacaktır. İlk olarak şunu belirteyim sunuya ses gömmek isterseniz ses dosyanızın *.wav uzantılı olması gerektiğini unutmayın. Power point programı ses gömmek için diğer ses formatlarını desteklememektedir. ses-video-resim çeviri programını indirmek için buradaki yazımı okuyabiliriniz.

Ses dosyanızı *.wav formatına getirdiyseniz artık sunumuzun içerisine gömebiliriz. İlk olarak slayt gösterisi menüsünden slayt geçişine tıklıyoruz. Sağ tarafta slayt geçişi panelinin aktif hale geldiğini göreceksiniz. Burada geçişi değiştir başlığı altında ses bölümü vardır. Buradaki açılır menüyü açıyoruz ve diğer seçeniğini kullanarak bilgisayarımızdaki *.wav uzantılı dosyayı seçiyoruz. Hemen altındaki sonraki sese kadar dön seçeneğinide aktif hale getirirseniz başka bir slayta yeni bir ses ekleyince kadar bütün slaytlarda kesilmeden aynı ses çalacaktır. Eğer ki 5.slayttan itibaren farklı bir sesin çalmasını istiyorsanız slayt geçişi paneli açıkken istediğimiz slaytı seçiyoruz, aynı işlemi burada da yapıyoruz. Böylece ilk ses çalmaya başlayacak ve bir sonraki sesin olduğu slayta geldiğinde yeni ses devreye girecektir.