Klasördeki gizli dosyaları gösterme

Bilgisayarınıza Flash belleğinizi taktığınızda içerisindeki klasör ve dosyalarınızı göremiyorsanız genel olarak ilk akla gelen virüsün belleğinizdeki dosyaları sildiği şeklinde olacaktır. Gerçekte olan ise genellikle küçük boyutlu bir trojan yazılımın belleğinizdeki dosyaları gizlemesinden ibarettir. Yani aslında dosyalarınız silinmemiş sadece gizlenmiş durumdadır. Bellekte gizli dosyaları göstermek için herhangi bir programa ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Yazının devamında yer alan komutu ezberleyerek yad not alarak gerektiğinde kullanabilirsiniz, böylece gizli dosyaları zahmetsiz bir şekilde görünür hale getirebilirsiniz

ilk olarak başlat menüsündeki çalıştır alanına cmd yazıyoruz. Böylece komut sistemine geçiş yapıyoruz. Siyah bir ekran karşınıza gelecektir.

ikinci adım olarak komut sistemi üzerinde flash belleğinizi temsil eden harfe geçiyoruz. Örneğin flash belleğimiz F harfi ile temsil ediliyorsa komut satırına F: yazıp enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Son adım olarak aşağıdaki komutu yazarak enter tuşuna basıyoruz. Belleğinizdeki dosya boyutu ve sayısına göre imlec belirli bir süre yanıp söndükten sonra tekrar belleğinizin harfi görünür hale gelecektir. Ve bütün dosyalarınız artık görünür olması gerekiyor 🙂 İhtiyacını olan komut ise :

attrib -h -r -s /s /d *.*

lütfen sonucu yorum formu ile bizimle paylaşınız.

Eğer bu yazımda anlatılanlar size karışık ve zor geldiyse gizli dosyaları programla gösterme isimli yazımı okumanızı öneriyorum.