Kişisel web sitesi hazırlama – 1

Kişisel web sitesi hazırlamayla ilgili küçük ipuçları vermesi açısından daha önce (geçen Mayıs’ ta) bir yazı yazmıştım. Bu yazı ile ilgili hergün bir çok soru geliyor. Aynı yada benzer iletileri tekrar tekrar cevaplamak zorunda kaldığım için kişisel bir web sayfasını sıfırdan nasıl hazırlayacağınızı 5-6 bölümlük bir yazı dizisi ile anlatmaya çalışacağım. Bu yazı dizisi sonunda daha önceden hiçbir web bilginiz olmasa bile bir kişisel web sayfası sahibi olacağınıza inanıyorum. En azından ben bunun için elimden geleni yapacağım : ) Kişisel web sayfası hazırlamaya geçmeden önce yazımızın devamında, sitemizi hazırlarken kullanacağımız programların isimlerini ve kullanım amaçlarına değineceğiz.

1- Macromeadia Dreamweaver : Dreamweaver programını sayfalarımızı tasarlamak için kullanacağız. Bir çok alternatifi olmasına rağmen bana göre tartışmasız en iyi tasarım programıdır. Word programını kullanır gibi dreamweaver’ da sayfalarınıza resimleri, yazıları, linkleri (bağlantıları) ekleyebileceksiniz. Ben dreamweaver’ in 8 versiyonunu kullanacağım. Anlatımlarımıda buna göre yapacağım. Alt yada üst versiyonlarında menüler farklılık gösterebilir. Bu durumda yorum alanına mesaj yazarsanız alternatif yöntemleride yazımıza eklemiş oluruz.

2- Macromedia Fireworks : Sitemizde kullanacağımız grafikleri düzenlemek için Macromedia Fireworks programını kullanacağız. En büyük rakibi tabiki Photoshop. Ben fireworks ‘ ün hergeçen yıl aradaki farkı kapattığına inanıyorum. 🙂 Resimlerimizi küçültmek, biçimlerini değiştirmek, gerektiğinde animasyonlar hazırlamak, logo, banner, resim galerisi hazırlama gibi uygulamalarda fireworks’ ü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bizde zaten sitemizi hazırlarken bu saydığım özelliklerin bir çoğunu kullanmak zorunda kalacağız.

3- FileZilla :Web sitemizi hazırladıktan sonra yayınlamak için bir ftp programına ihtiyacımız olacak. Bu noktada açık kaynak kodlu file zilla programını kullanacağız. Buraya tıklayarak programı bilgisayarınıza indirebilirsinsiz.

4- Alan Adı ( Domain ) : Eğer alan adı ve domain kelimelerinden bir şey anlamadıysanız web sitenizin adresi olarakta açıklayabiliriz. Web sitenizi hazırladıktan sonra yayınlamadan önce bir alan adına ihtiyacınız olacak. Alan adlarının yıllık olarak yaklaşık 10-15 TL civarında bir maliyeti vardır.

Alan adınını alırken com, net veya org uzantılarından birisini tercih etmeye özen gösterin. Çünkü dünya genelinde en çok kullanılan ve buna bağlı olarak en akılda kalıcı site uzantıları bunlardır.

.COM 83,141,100 adet.
.NET 12,535,348 adet.
.ORG 7,863,451 adet.
.INFO 5,361,486 adet.
.BIZ 2,011,663 adet.
.US 1,581,658 adet.
.MOBI 944,758 adet.
.NAME 234,011 adet.
.TEL 222,813 adet.
.ASIA 214,247 adet.
.TRAVEL 136,032 adet.
.PRO 41,501 adet.
.AERO 16,353 adet.
.COOP 5,812 adet.

TOPLAM 114,310,233 adet domain kayıtlı.
Bu bilgiler ENOM tarafından yayınlanan bilgilerdir.

Ayrıca adresinizin değişken olan kısmınında akılda kalıcı ve kısa olmasına özen gösterin. Yani bilgisayarogretmeninuriavci.com yada nuriavci.us alan adının yerine ilk akla gelen ad ve soyadınızdan oluşan www.nuriavci.com gibi bir alan adı seçebilirsiniz. Size ulaşmak isteyecek insanlar zaten ilk olarak arama motorlarında ad ve soyadınızı yazacaklardır. Yazı dizimiz sadece kişisel sayfa hazırlamaya yönelik olacağı için alan adı tavsiyeleri için sadece ad ve soyad kombinasyonu üzerinde duruyorum. Aksi durumda alan adı alırken dikkat edilmesi gereken daha birçok ince nokta var 🙂 Belki onlarıda başka bir yazıda işleriz.

Alan adınızı kontrol edebileceğiniz ve alabileceğiniz bir kaç site adresi tavsiye etmek istiyorum. Bunlar arasından birisini seçebilirsiniz. Yada internette başka şirketleri araştırabilirsiniz.

www.kebirhost.net
www.isimtescil.net
www.turkticaret.net
www.godaddy.com

5- Hosting (Web Alanı) : Hosting hizmeti hazırlamış olduğunuz web sayfanızın dosyalarının internet üzerinde barındırılma hizmetidir. Yani internete bağlı bir server bilgisayardan 100Mb kadar bir web alanı kiralamanız gerekecek. Bunun içinde hizmeti alacağınız şirkete göre 20 TL-50TL arasında yıllık bir ücret ödemeniz gerekecek. Hosting hizmetinide yine yukarıdaki adreslerden birisinden alabilirsiniz. Hatta mantıklı olan ikisini tek seferde aynı yerden almak olabilir. Ama ben size maliyeti azaltmak adına bir fikir vereyim :

http://www.hostbul.net web sitesinden Türkiye’ de host hizmeti veren hemen hemen bütün şirketlerin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Hatta kullanıcı yorumlarına bakarak değerlendirebilirsiniz.

Ama benim bu siteyi tavsiye etmemin asıl sebebi siteye üye olarak host şirketlerinin görebileceği bir mesaj yazabilirsiniz. Mesajınızda web tasarıma yeni başladığınızı ve ücretsiz olarak size web hizmeti verebilecek bir şirket aradığınızı yazarsanız en az 8-10 şirketten size mesaj gelecektir. Tabi bu şirketlerden host hizmeti almanız sorun olmayabilir ama domain alırken dikkatli olun. Herşeye rağmen domain alırken yukarıda verdiğim 4 adresteki gibi büyük ve tanınmış şirketleri tercih etmeye çalışın.

Ben web tasarıma ilk başladığımda hostbul.net sitesine mesajımı yazdım ve yaklaşık 1 yıl boyunca ücretsiz olarak host hizmeti aldım. Zaten sizde o sürede yeterince tecrübe kazanmış olursunuz.

Şimdilik bu kadar. Alan adı ve host işlemlerini siteyi hazırladıktan sonrayada bırakabilirsiniz. Siteyi tamamlamanız belki 1 hafta belki 1 ay sürer. O sürede site için boşuna para vermiş olursunuz 🙂