İngilizce Pratiğin Kaynağı KonusarakOgren.Com

Dil eğitiminin en büyük sıkıntısı alınan eğitimlere, gidilen kurslara, alınan kitaplara, harcanan zamana rağmen bilgilerin pratiğe dökülememesidir. Pek çok kişi anlıyorum ama konuşamıyorum derken durumu özetler. ingilizce pratik için izlenmesi gereken yol aslında basittir. İngilizce temelde basit bir cümle yapısına sahiptir. ‘Özne + yüklem + nesne’ den oluşan cümleler eklemeler ve çıkarmalarla konuşmaya dökülür. Bu bilgi dâhilinde ilerlemek İngilizce öğrenmek isteyen adayı acaba yapabilecek miyim gibi düşüncelerden kurtarır. Kişinin ilgi alanına ve keyif aldığı konulara ait yazılmış makaleleri, haberleri ve yazıları okuması kelime haznesinin artmasını sağlar. Sevilen dizi ve filmlerin altyazı seçeneği ile izlenmesi her zaman işe yarar. Türkçesine hâkim olduğunuz konular algıda seçicilik yaparak hafızınızda kolay yer eder. Gramer kalıpları uygulamak amacıyla verilmiş bir basamaktır. Sürekli yanınızda olan küçük bir deftere zaman kurallarını, yeni kelimeleri, cümle yapılarını not etmek hiç farkında olmadan öğrenmenizi sağlar.

ingilizce pratik yapma siteleri içerisinde yer alan pratik cümlelerin ve kalıpların öğrenilmesi gerekir. Hızlı konuşma için zorunlu olan bu çalışma ile tıkanmadan seri bir şekilde konuşma sağlanır. Günümüz gelişen teknolojisinde kişinin pratik yapmak için pek çok imkânı olur. Burada önemli olan bilgileri kullanmayı bilmektir. Soru cevap yöntemi ile yapılan tekrarlar İngilizceyi duyulduğu an otomatik olarak anlamayı kolaylaştırır. Ana dilde düşünme ve bunu İngilizceye çevirme yolu izleyen adaylar oldukça yavaş ve düşüne düşüne konuşurlar. Söz ve cümle aralarında boşluk bırakırlar. Çünkü bir yandan düşünür bir yandan konuşurlar. Bu durum zihnin fazladan çalışmasına sebep olur. Konuşan kişi kendini iyi ifade edemediğini düşünmeye başladığı anda da çark tersine dönmeye başlar. Kişi artık konuşmak ve iletişime girmekten çekinir. Düşünme ve konuşma birlikte çalışan bir kavramdır. Öğrenmenin % 80’inin farkında olmadan bilinçaltı kayıtlarla gerçekleştiği kabul edilmiş bir bilimsel gerçektir. Ana dilimizi de bu şekilde öğreniriz. Beynimiz farkında olmadan çevremizde olan her işitsel ve görsel olayı kayıtlar. Anadilini kullanan bir kişinin kendini ifade edebilmesi için pek çok farklı kalıp seçeneği vardır. Sonradan öğrenen kişi için bu seçenekler sınırlıdır.

Bu durumlarda öğrenilen dilin bulunduğu ortamda bulunabilmek büyük önem taşır. Bu ihtimalin olmadığı durumlarda www.konusarakogren.com/blog devreye girer. Tamamı yabancı eğitmenler eşliğinde pratik yapmaya olanak tanır. Sokakta, alışverişte, otobüste konuşular eğitmenle konuşularak güncel hayattan örnekler yaşanır. Konuşarakogren.com sitesindeki blog yazıları ile ilgilenilen konuda yazılan makaleler büyük fayda sağlar. İngilizce film izlemeye, müzik dinlemeye devam edin. Beyin bir süre sonra kalıpları ayrıştırma ve benzetme becerisine sahip olur. Öğrenilen kalıpların yeri geldiğinde kullanılması pratik dil öğrenimi için zorunludur. Kendi kendine konuşma ve konuşmaları kaydetme önemli bir çalışmadır. İngilizce konuşulabilecek ve duyulacak ortamlarda bulunmak çok işe yarar. Yeni öğrenilecek kelimeler için mutlaka İngilizceden İngilizceye sözlük kullanın. Hemen itiraz etmeyin. Kullanılan sözlüğün dil seviyesinin üzerinde olması gereklidir. Geçmişte yaşanmış olumsuz deneyimlerin üstünü silin, atın. Hata yapmak öğrenme sürecinin doğal bir sonucudur. Hatalar birer rehberdir ve bizi yönlendirir. Hata yapmaktan çekinmeyin. Hatalar zamanla yerlerini doğrulara bırakır. Bu değişmez bir kuraldır.