Html’ e Giriş ve Temel Html Komutları

Html kodlarını öğrenirken hangi sırayı takip etmeliyim? Bir web sayfasında mutlaka bulunması gereken html kodları nelerdir?

Bir html sayfası oluşturmak için öncelikle hangi editörü kullanacağımıza karar vermeliyiz. Yani web sayfamızı hangi program ile hazırlayacağımızı belirlemiş olmamız gerekiyor. Kullanabilecek olduğumuz web tasarım editörleri arasında şunları sayabiliriz : notepad, dreamweaver, frontpage hatta ms word.

Windows kurulu olan her programda bulunduğu için ben notepad programı kullanmanızı tavsiye ediyorum. Tabi ki notepad ile web sayfası hazırlamak çok zordur ama burada kod yazmayı nerdeyse kusursuz bir şekilde öğrenebilirsiniz. html editörümüzü yani not defterini açmak için masa üstünde sağ tıklayınız, yeni menüsünden , yeni metin belgesine geliniz. Masa üstünde Yeni Metin Belgesi.txt isminde bir dosya gelmiş olması gerekiyor. Bu dosyayı açarak ve temel html etiketlerini öğrenerek web tasarımına başlayabiliriz.

Html de kullanılan komutların her birisine aynı zamanda etiket denir. Bütün web sayfalarında kullanılan temel etiketlerimiz ise <html>, <head>, <body>, <title> etiketleridir. Şimdi bu etiketlerin ne işe yaradığına bakalım.

<html> etiketi tarayıcıya web sayfasının başladığını söyler. <html> etiketleri mutlaka kapatma etiketiyle birlikte kullanılmalıdır. <html> etiketi kapatmak için html yazının önüne / işareti ekleriz (</html>) Html sitelerinde her etiketin mutlaka kapatma etiketi vardır diye bir genelleme yapamayız. Ama kapatma etiketi olan html etiketlerini de açık bırakmıyoruz. <html> açılış ve kapanış etiketleri sayfanın başında ve sonunda bulunur.
örnek :

<html>

(diğer bütün etiketler html etiketleri arasında yer alır)

</html>

<head> etiketleri başlık, <body> etiketleri ise gövde etiketleridir. <head>…</head> etiketleri arasına sayfa hakkında açıklama bilgileri ve google’ a sayfayı tanıtan yardımcı etiketler yazılır. <body>…</body> arasına ise sayfamızda görünmesini istediğimiz etiketler yer alır. <title >…</title> etiketleri <head> etiketleri arasında yer alır ve arasına yazılan yazılar sayfanın başlık bölümünde yer alır.
örnek:

<html>
<head>
<title>Başlık buraya gelecek…</title>
</head>
<body>
nuriavci.com a hoş geldiniz..
</body>
</html>

Not defterine yukarıdaki kodları yazdıktan sonra dosya menüsünden farklı kaydet diyerek index.html olarak kaydediniz. Kaydettiğiniz dosyayı çift tıklayarak açtığınızda ilk web sayfamız karşımızda olacak. Web sayfasına girildiğinde açılacak olan ilk sayfa her zaman index ismiyle kaydedilmelidir. Bir diğer ayrıntı ise web sayfanızı html olarak kaydedebileceğiniz gibi htm olarak da kaydedebilirsiniz. (index.htm)