Her bilgisayarda olması gereken 10 bedava program

Bilgisayara format attınız. Bütün programları baştan kurmanız gerekiyor ve programların lisans sorunuyla uğraşmaktan sıkıldınız. Artık işletim sistemlerinin, ofis programlarının bile ücretsiz alternatiflerinin olduğu günümüzde nerdeyse açık kaynak kodlu alternatifi olmayan hiçbir program kalmadı. Bu yazımda “her bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar” başlığıyla işinize yarayacağını düşündüğüm ve birçoğunu kullandığım programların isimlerini, ne işe yaradıklarını ve indirme adreslerini sizlerle paylaşacağım. Zaman bulursamda ara ara bu programların kullanımını anlatan birkaç yazıda yazmaya çalışacağım.

Ücretsiz Programlar

  1. Ücretsiz Ofis Programı : Microsoft’ un Office yazılımının ücretsiz en büyük rakibi şüphesizki Open Office. Open Office içerisinde word, excel, power point, access…, hepsine bir alternatif bulabilirsiniz. Hiçbir ücret ödemeden ofis programlarını kullanmanın keyfini sürmek için Open office i mutlaka denemelisiniz. Open Office i indirmek için buraya tıklayın.
  2. Ücretsiz Tarayıcı (Browser) : İnternette web sitelerini ziyaret etmek için kullandığımız tarayıcılar arasında Mozilla Firefox programını tek geçiyorum. Özellikle ücretsiz olarak edineceğiniz eklentiler sayesinde tarayıcıyı kendi zevkinize ve ihtiyacınıza göre şekillendirebiliyorsunuz. Mozilla Firefox programını buradan indirebilirsiniz.
  3. Ücretsiz Pdf Okuyucu : Pdf formatında hazırlanmış olan dosyalarınızı okumak için önereceğim program ise Foxit Reader. Rakiplerinden en büyük farkı ise dosya boyutu. Programın dosya boyutu yeni sürümlerinde güncellemeler ile birlikte 10mb’ ı anca buldu. Foxid Reader programını bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  4. Ücretsiz Sıkıştırma Programı : Her bilgisayarda mutlaka olmasa gereken sıkıştırma programları arasında ücretsiz güzel bir alternatif : 7-Zip. Sizde lisans problemi yaşamadan sıkıştırılmış dosyalarınızı açmak, yada klasörlerinizi sıkıştırmak isterseniz 7-Zip programını denemelisiniz. Programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  5. Ücretsiz Codec Paketi : Bilgisayarda karşınıza çıkabilecek bütün video formatlarını açmak istiyorsanız bir codec paketi edinmenizde fayda var. Sanırım bu alanda en yaygın kullanılanı K-Lite Codec Paketi. Codec paketini bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.,
  6. Ücretsiz Müzik Dinleme Programı : Bu alanda uzun yıllardır rakipsiz olan program şüphesiz ki Winamp. Ücretsiz arayüz (skin) seçenekleri, sürekli güncellenen ve eklenen yeni özellikleri ile winamp müzik dinlemek isteyenlerin en çok kullandıkları program. Programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  7. Ücretsiz Sohbet Programı : Sohbet programları içerisinde en çok kullanılanı Msn Messenger‘ dir sanırım. Görüntülü, sesli ve yazılı olarak sohbet edebileceğiniz Windows Live Messenger programını bilgisayarınıza yüklemek için buraya tıklayınız.
  8. Ücretsiz Download Programı : Download yöneticisi programlar içerisinde hım hız, hemde Türkçe dil desteği sayesinde Flashget programı rakiplerinin önüne geçiyor. Programın ücretsiz olmasıda onu rakipsiz kılıyor. Ayrıca flashget sayesinde torent dosyalarınıda indirebileceğinizi unutmayın. Programı indirmek için buraya tıklayın.
  9. Ücretsiz Cd Kopyalama Programı : Cd yazma programları içerisinde Nero rakip olabilecek, Türkçe desteği olan, ücretsiz ve küçük bir yazılım : CdBurnerXp. Programı bilgisayarınıza yüklemek için buraya tıklayın.
  10. Ücretsiz Antivirüs Programı : Seçtiğim programlar arasında en çok antivirüste zorlandım. Çünkü ücretsiz antivirüsler arasında benim mükemmel diyeceğim bir program maalesef yok. Ben çok kullanılan ücretsiz antivirüs programlarından birisi olan Avast‘ ı önereceğim. Ücretsiz antivirüs programını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizde beğenerek kullandığınız ücretsiz yazılımları aşağıdaki form aracılığıyla paylaşırsanız listeyi genişletme fırsatı bulmuş oluruz.