Fotoğraf küçültme

Bazen bir fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğrafın kapladığı alan 10 mb’ a yaklaşmaktadır. İnternet ortamında bu fotoğrafları paylaşmak istediğinizde (facebook’ ta resim paylaşma, mail ile gönderme, msn ile paylaşma yada web sitelerinde yayınlama) fotoğrafların boyutları her zaman sorun olmuştur. Bir fotoğrafın boyutunu 2 şekilde azaltabilirsiniz. 1. fotoğrafın çözünürlüğünü azaltırsınız, 2. ise çözünürlüğü sabit tutmak şartı ile fotoğrafın görüntü kalitesini azaltırsınız. Ben bu yazımda 2. yöntemi anlatacağım. Çok fazla görüntü kalitesini düşürmediğiniz halde fotoğraf boyutunun nerdeyse 5 te 1 oranına kadar gerilediğini göreceksiniz.

Fotoğraf Boyutunu Küçültme :

  1. ilk olarak boyutunu küçülteceğimiz resmimizi fireworks programında File > Open menüsünden açıyoruz.
  2. Sağ bölümde yer alan optimize panelinden dosya türü olarak Jpeg ‘ i seçiyoruz. Eğer optimize paneli kapalı ise F6 tuşuna basarak açabilirsiniz.
  3. Resim türünü Jpeg olarak belirledikten sonra Quality bölümünden resmimizin görüntü kalitesini %75 ile %80 arası bir noktaya getirebilirsiniz. Daha sonra bu değeri istediğiniz şekilde değiştirip boyutu ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz. %80 e kadar olan değişmelerde görüntüde çok büyük bir bozulma olmadığı halde dosya boyutunda ciddi bir azalma olduğunu unutmayınız.
  4. Son olarak dosyanızı jpg türünde ve kalitesi düşürülmüş olarak kaydetmek için File > Export menüsünden dosyanıza isim vererek ve kayıt yerini seçerek Export butonuna tıklayabilirsiniz. Artık orjinal resim ile yeni resim arasındaki boyut farkını kontrol edebilirsiniz.

Ben bu uygulama için 285Kb lık bir resmi %75 görüntü kalitesine düşürürek 41,1 kb olarak kaydettim. iki resmi karşılaştırdığımda görüntü farkı neredeyse hiç yok diyebilirim.