Flash Programı ile Maskeleme Örneği Yapıyoruz

Aşağıdaki flash animasyonu nasıl hazırlayacağımızı resimli olarak yazımızın devamında görebilirsiniz.

Öncelikle animasyonumuzda kullanacağımız resimlerimizi belirlememiz gerekiyor. Eğer sizde benim örneğimde olduğu gibi karakalem çalışmasına benzer bir resim kullanmak istiyorsanız fireworks programı ile resimlerinizi nasıl karakaleme çevirebileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Animasyonda kullanacağımız resimi belirledikten sonra resmimizin boyutlarında boş bir flash dosyası açıyoruz. Benim animasyonda kullanacağım aşağıdaki resmim 450*338 piksel boyutlarında.

450*338 piksel boyutlarında açtığım flash dosyama yukarıdaki resmi File>İmport>İmport to Stage menüsünü kullanarak belgemize ekliyoruz. Aşağıdaki resimdeki 1 nolu düğmeye basarak yeni bir layer (katman ekliyoruz). Eklemiş olduğumuz layer2 isimli katman üzerinde sağ tıklayarak açılan menüden mask seçeneğini seçiyoruz. Bu işlemden sonra aşağıdaki görüntüyü elde etmiş olmanız gerekiyor.

Yukarıdaki resimde 2 numaralı ile gösterilen kilit resimlerine tıklayarak kilitlerin kaybolmasını sağlayın. Aksi durumda bu layerlere herhangi bir ekleme yapamayacağız. Alttaki layerde (layer1) bir anahtar karemiz ve içerisinde görünmesini istediğimiz bir resmimiz olması gerekiyor. Layer 1 seçiliyken 60.kareye geliyoruz ve F5 tuşuna basıyoruz. Böylece 60 kare boyunca bu resminde ekranda kalmasını sağlamış olduk.

Layer2 yi ise resmimizi maskelemek için kullanacağız. Maskeleme işlemi şu şekilde çalışmaktadır. Layer1 de ekranda görünmesini istediğimiz görüntüyü layer2 de maskeliyoruz. Böylece kaçıncı karede ekranın hangi bölgesi maskelenmişse sadece orası ekrana gelmektedir. Bizde animasyonumuzun başında ilk karede sadece bir noktayı maskeleyeceğiz, 2.karede ise ilk karede maskelediğimiz noktanın hemen yanında yeni bir noktayı maskeleyeceğiz. Böylelikle maskelediğimiz noktalar her karede artarak devam edecek ve ekranda görünen görüntümüzde sürekli büyüyecek. Maskeleme işlemini de açıkladıktan sonra devam edelim 🙂

Layer2 de ilk kareye bir anahtar kare (keyframe) oluşturuyoruz. Bunun için F6 ya basmanız yeterli. Şimdi de animasyonda ilk görünmesini istediğiniz noktaya fırça aracı yardımıyla bir nokta ekliyoruz. Daha sonra ikinci kareye gelip bir anahtar kare oluşturacağız. İlk çizdiğimiz noktanın aynen geldiğini göreceksiniz. Sadece yanına yeni bir çizim noktası oluşturmanız yeterli. Bu şekilde yeni anahtar kareler oluşturarak devam ediyoruz ve oluşturduğumuz her anahtar karede maskelediğimiz alanı biraz daha genişletiyoruz. Benim 8.kare sonundaki ekran görüntüm aşağıdaki gibi oldu.

Animasyonunuzu bu noktada Ctrl+Enter tuşları ile test ederseniz buraya kadar yapmış olduğunuz animasyonunuzu izleyebilir geriye kalan kısmı da daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Animasyonunuzu bu şekilde noktalarla kapladıktan sonra sıra geldi kalem görüntüsünü eklemeye. Layer 1 ve Layer2 nin üstüne yeni bir layer oluşturuyoruz. Bu layerin ilk karesine yine anahtar kare ekleyerek File>İmport>İmport to Stage menüsü yardımıyla kalem görüntümüzü ekliyoruz. Yine ilk kareden başlıyarak kalemin yerini sürekli değiştirerek gideceğiz. Layer 2 de yani maske katmanında ne kadar anahtar kare kullandıysanız kalem için de o kadar anahtar kare kullanacağız. Layer3 katmanındaki kalemi maske katmanında noktaları koyduğunuz bölgeyeye göre hareket ettiriyoruz. Yani bir önceki resimde 8 anahtar kare sonunda 8 farklı nokta eklediğimiz gibi layer 3 te de 8. kareye geldiğinizde kalemimizin yeri 8 defa yer değiştirmiş olacak ve ucu sürekli yeni eklenen maske noktalarını gösterecek.