Flash bellekte klasörlerin kısayolunu oluşturan virüs

Flash belleklerde yer alan bu virüs önce klasörlerinizin ismiyle bir kısayol oluşturuyor, sonrada dosyalarınızın yer aldığı klasörü gizli hale getiriyor. Bazen de bellekte klasörlerin kısayollarını bile oluşturmadan tamamen gizliyor. Böylece flash belleğinizdeki bütün dosyaların silindiğini düşünüyorsunuz. Bir süredir beni zor durumda bırakan bu virüsten kurtulmanın ve dosyalarınızı kolay şekilde tekrar görünür hale getirmenin yolunu anlatmaya çalışacağım.

Usb Virüs ve Çözümü

İlk olarak 2011 yılında karşılaştığım kısayol virüsü nedeniyle hazırlamış olduğum bu sayfaya her geçen gün daha fazla ziyaretçi geldiğini görünce alternatif çözümleri de yazıma eklemeyi uygun gördüm. Eğer taşınabilir belleğinize (usb disk=usb bellek=flash bellek=flash disk= flaş) girdiğinizde bütün dosyalarınız silinmiş yada sadece kısayolları görünüyorsa aşağıdaki alternatif yöntemleri uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Taşınabilir belleğinizde yer alan ve sizin silindiğini düşündüğünüz belgelerinizin aslında bir virüs tarafından gizlendiği yada kısayollarının oluşturulduğunu düşünerek en kolay yöntemi paylaşarak başlamak istiyorum.

Usb’ deki dosyalarım / klasörler görünmüyor, ne yapabilirim?

  1. Usb belleğinizi bilgisayarınıza takarak, belleğinizin içerisine girin.
  2. Bellek içerisinde iken sağ tıklayarak yeni menüsünden Metin Belgesi’ ne tıklayın.
  3. Boş metin belgesi içerisine aşağıdaki komutları yazın :
    attrib -h -s /s /d
  4. En önemli ve son adım olarak Dosya menüsünden Farklı Kaydet diyerek herhangi bir dosya ismi yazdıktan sonra dosya isminin sonuna .bat uzantısını ekleyin. Örnek : Dosya Adı = nuriavci.bat
  5. Artık taşınabilir belleğinizde bat uzantılı bir windows toplu işleme dosyası oluşmuş olacaktır. Bat uzantılı oluşturduğunuz bu dosyaya tıklayarak bir süre bekleme sonunda dosyalarınızın tekrar görünür hale geldiklerini göreceksiniz. Oluşturduğunuz bu dosyayı başka belleklere de kopyalayarak çoğaltabilirsiniz.

Ek olarak programsız kısayol virüsü temizleme videosunu izlemek isterseniz  :

Kısayol virüsü ile ilgili yaşadığınız sorunları iletmek için lütfen sayfa sonundaki yorum formunu kullanın. 

Attrib komutu ile usb deki gizli dosyaları gösterme

Flash belleğinizdeki gizli dosya ve klasörleri görünür haline getirmenin bir den fazla yöntemi olduğunu söylemiştik. Bunlardan biriside komut istemi ile yazacağınız tek bir komutta gizli. Aslında bir önceki yöntemde kullandığımız yöntemin aynısını kullanacağız. Sadece farklı olarak .bat uzantılı bir dosya oluşturmayıp, komut istemi yardımıyla sorunumuza çözüm arayacağız. İlk olarak komut istemini çalıştırmak için windows dosya arama ekranına yada başlat menüsünde yer alan çalıştır alanına  cmd yazıyoruz. cmd.exe isimli dosyaya tıklayarak siyah renkli komut istemi ekranına geçiş yapıyoruz. Sonraki adım olarak flash belleğinizi bilgisayarınıza taktığınızda bellek sürücü ismi bir harf ile simgeleniyor olacaktır. Büyük ihtimalle F, G gibi bir harf olabilir. Komut isteminde flash belleğinize geçiş yapmak için bellek harfinizi yazıp : (iki nokta) yazıp entere basıyoruz. sonrasında ise aşağıdaki komutu yazarak tekrar entere bastığınızda flash belleğinizdeki dosya boyutuna bağlı olarak bir süre bekledikten sonra dosyalarınızın tekrar görünür hale gelmesi gerekmektedir.

attrib -h -s /s /d

Gizli dosyaları görünür hale getirme

windows xp yada windows 7 , hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun ilk olarak gizli dosyaları görünür hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için denetim masasından klasör seçeneklerini kullanabilirsiniz. Windows 7 de denetim masasında Görünüm menüsü altında Klasör seçeneklerini tıklarsanız bir pencere açılacaktır. Buradan yine görünüm sekmesine geliyoruz. Buradan hem -gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster seçeneğini aktif hale getiriyoruz, hem de Korunan işletim sistemi dosyaları gizle seçeneği önündeki işareti kaldırıyoruz.

Program ile usb deki gizli dosyalarını görünür yapma

Gizli dosyaları görünür hale getirdikten sonra son olarak aşağıdaki ücretsiz ve küçük programı bilgisayarınıza indirerek klasör ve dosya özelliklerinde kolayca değişiklik yapabilirsiniz.

Türkçe dil desteğide olan Attribute Changer programının son versiyonunu indirmek için buraya tıklayın.

Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra bütün klasör ve dosyalar üzerinde sağ tıkladığınızda özniteliklerini değiştir diye yeni bir menü eklendiğini göreceksiniz. Sizde gizli olarak görünen klasörlerin üzerinde sağ tıklayıp bu menüyü seçerseniz ve açılacak olan menüden de Gizli seçeneği önündeki işareti kaldırırsanız hızlı bir şekilde dosyalarınızı görünür hale getirmiş olursunuz.

Normalde bu program olmadan da bu işlemi yapabilirsiniz ama sık sık aynı virüsle karşılaşıyorsanız bu program size zamandan tasarruf sağlayacaktır.