Ders 9 : Fireworks ile maskeleme

Fireworks Cs4 derslerine bir süredir ara vermiştik. Bu ders ile birlikte kaldığımız yerden devam edeceğiz. 9.dersimizde Adobe Fireworks Cs4 yazılımı ile hem maskelemeyi hemde otomatik vektör maskesi özelliklerini inceleyeceğiz.

Maskelemek Nedir?

“Maskelemek Nedir?” sorusunu “fotoğrafınızın sınırlarını vektörel bir çizimle belirlemektir.” şeklide cevaplayabiliriz. Sayfanıza eklediğiniz herhangi bir fotoğrafı maskeleme yöntemi ile farklı şekillere sokabilirsiniz. Örneğin maskeleme yöntemi ile fotoğrafınızı daire, yıldız, ok, simit yada çokgen gibi vektörel bir şekile benzetebilirsiniz.

  • Maskeleme işlemi için ilk olarak maskelemek istediğimiz herhangi bir fotoğrafı Firerowks programı ile açıyoruz.
  • 2. adımda bu fotoğrafı nasıl bir vektörel şekle benzetmek istiyorsak o şekli fotoğrafımızın üzerine ekliyoruz. Vektörel bir şekil eklemek için Araçlar çubuğundaki vektör nesnelerini kullanabilirsiniz. Fotoğrafın üzerine maskelemek istediğiniz boyutlarda ve mutlaka beyaz renkte daire, kare, çokgen, ok,  yıldız vs çizebilirsiniz. Bu çizimin fotoğrafın üzerinde olması gerektiğini unutmayın.
  • 3. ve son adımda ise belgemizde bulunan fotoğraf ile birlikte vektörel şeklimizi aynı anda seçili hale getiriyoruz. (Ctrl+A yapabilirsiniz.) Son olarak Değiştir menüsünden Maske/ Maske olarak grupla’ ya tıklıyoruz.

Maskeleme yöntemini kullanarak elde ettiğim örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Otomatik Vektör Maskesi

Fireworks programında otomatik vektör maskelerini kullanarak fotoğraflar arasında yumuşak geçişler sağlayıp, fotoğrafları bir bütün gibi gösterebiliriz. 3 tane fotoğrafı yan yana koyarak bir banner yapmak istediğimizi varsayalım. Ortaki fotoğrafa sağ ve sol bölümlerinden geçiş sağlamamız gerekirken, sağdaki fotoğrafa sol, soldakine ise sağ taraftan bir geçiş sağlamalıyız. Bütün bunları kolayca yapabilmek için Fireworks’ ün Otomatik vektör maskesi özelliğini ve bu menü altında yer alan 8 farklı vektör maskesi seçeneğinden birisini kullanabilirsiniz.

  • Otomatik vektör maskesini kullanmak için öncelikile fotoğraflarımızı tek bir belgede topluyoruz. Ben aşağıda göründüğü gibi 3 fotoğrafı yanyana ekliyorum.
  • Şimdi bu 3 fotoğrafa otomatik vektör maskesi ekleyelim. Bunun için yukarıda söylediğim menüyü takip edeceğiz. Bu 3 fotoğraftan soldaki fotoğrafı seçerek Komutlar menüsü altından Yaratıcı > Otomatik Vektör Maskesi’ ne tıklıyoruz.8 farklı alternatifin yer aldığı aşağıdaki pencere ekrana gelecektir.

  • Bu seçeneklerden birisini seçerek önizlemesinde görünen efekti fotoğrafınıza uygulayabilirsiniz. Bu şekilde 3 fotoğrafı tek tek seçerek fotoğraf sağ, sol yada her iki taraflarına efekt uygulayarak aşağıdaki gibi örnekler elde edebilirsiniz. Arka plan renklerinide değiştirerek çalışmanızı renklendirmeyi unutmayın.