Ders1: Fireworks cs4′ e giriş

Grafik ve animasyon dersi için anlatacak olduğum Fireworks CS4 programı ile ilgili hele hele Türkçe versiyonu ile ilgili kaynak sıkıntısı yaşıyorum. Bu nedenle zamanım elverdiğince derste anlatmak için hazırladığım sunuları, örnekleri, anlatımları sitemde paylaşmayı düşünüyorum. İlk derste Türkçe Fireworks Cs4 programına giriş yapıyoruz. Buyrun…

Adobe Fireworks CS4

 • Adobe Fireworks yazılımı ile web siteleri ve diğer internet uygulamaları için yüksek oranda iyileştirilmiş grafikler oluşturabilirsiniz.
 • Fireworks ile hem vektör hemde bitmap modlarında web siteleri ve grafikler hazırlayabilirsiniz.

Vektör Grafik Nedir?

 • Vektör grafikler çözünürlükten bağımsız, herbir nesne matematiksel ifadelerle oluşturulan ve en önemlisi detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür.
 • Vektörel bir nesne büyütüldüğünde herhangi bir bozulma gerçekleşmez.

Hangi programlar ile vektörel grafik oluşturabilirim?

 • Adobe Illustrator
 • Corel Draw
 • Freehand
 • Fireworks

Bitmap grafik Nedir?

 • Bitmap türü grafikler, ilgili imajı oluşturan ve herbiri renk bilgisi içeren piksel veya noktaların yanyana ve alt alta dizilmesiyle oluşan grafik türüdür.
 • Piksel ise bir bitmap görüntüyü oluşturan en küçük noktadır.
 • Bitmap grafiklerde görüntüyü büyüttüğümüzde resmin  görüntü kalitesi bozulur.

Hangi programlar ile bitmap grafik oluşturabilirim?

 • Adobe Photoshop
 • Corel PaintShop Pro
 • Gimp (Ücretsiz)
 • Fireworks

Vektörel grafiklerin avantajları nelerdir?

 1. Vektör grafikler farklı boyutlar ve farklı renklerde üretilmesi gereken çalışmalarda kullanmak için idealdir. Örneğin bir vektörel görsel çalışması büyük bir ilan tahtası için büyütülüp kullanılabilir. Aynı zamanda istenilen derecede küçültülüp kalite kaybı olmaksızın bir kartvizit üzerine de basılabilir. Çalışmanın görsel olarak detayları her iki durumda da kayba uğramaz.
 2. Vektör grafikler gerektiğinde bitmap haline kolaylıkla getirilebilir.
 3. Vektör grafikler istenildiğinde büyütülebilir, nesneler yeniden renklendirilebilir, nesneler yeniden şekillendirilebilir.
 4. Dosya boyutu olarak daha az yer kaplarlar.

Vektör grafiklerin dezavantajları nelerdir?

 1. Vektörel grafik çalışmalarında görsel olarak fotoğraf kalitesinde üretim yapamassınız.
 2. Vektörel grafik çalışmaları web üzerinde bitmap olarak çevirmeden kullanamassınız.

Bitmap grafiklerin avantajları nelerdir?

 1. Bitmap grafikler milyonlarca renk değişimi alabilir.
 2. Bitmap grafiklerde piksellerin herbirine müdahale edebilirsiniz. Bu sayede fotoğrafçılar veya sayısal sanatçılar fotoğraflara rötuş yapma imkanı bulurlar.

Bitmap grafiklerin dezavantajları nelerdir?

 1. Bitmap grafiğin sahip olduğu çözünürlükten daha yükseğe getirildiğinde keskinliğini yitirir ve görüntüde bozukluk meydana gelir. Aynı zamanda sahip olduğu çözünürlükten daha aşağı hale getirildiğinde de pikseller kaldırıldığı için orijinal görüntüsünü kaybeder.
 2. Bitmap grafikler özel dosya biçimlerini saymassak(Photoshop gibi programların kullandığı .psd dosya türü gibi) katman bilgileri içermezler. Bu yüzden düzenlenmesi vektör grafiklere nazaran zordur.
 3. Bitmap grafikler vektör grafiklere nazaran bilgisayarda dosya boyutu olarak daha fazla yer kaplar.

Vektörel bir grafiği yaklaşık 100defada büyütseniz görüntüde herhangi bir bozulma meydana gelmez.

Bitmap bir grafiği ise sadece 20 defa bile büyütseniz resimdeki örnekte de görebileceğiniz gibi pikseller kareler şeklinde daha belirgin hale gelir. Görüntü bozulmaya başlar.

Temel Kavramlar

 1. Piksel : Ekranda oluşan görüntüler noktalardan oluşur. Noktalar kare şeklindedir. Çok yakından bakıldığı zaman veya resim büyütüldüğünde bu noktalar fark edilebilir. Ekranda kontrol edilebilen en küçük noktalara piksel denir. Bir piksel kırmızı, yeşil ve mavi renklerin karışımından oluşur.
  – Bitmap (piksel tabanlı) resim programları, ölçü birimi olarak piksel kullanırlar.
  – Piksel yoğunluğu arttırılırsa görüntü netleşir. Çok fazla arttırıldığında ise dosyanın kapasitesinin artmasına, ayrıca yazdırılırken zaman kaybına ve mürekkep sarfiyatına neden olur.
 2. Nokta ve Nokta Aralığı (Dot ve Dot Pitch) : Pikseli oluşturan kırmızı, mavi veya yeşil renklerinden her birine ise nokta (dot) denir. Bir pikseldeki renklerin birbirine olan mesafesine nokta aralığı (dot pitch) denir.
 3. Çözünürlük : Bir defa da ekranda görüntülenebilen piksel sayısına çözünürlük denir. Örneğin 800 X 600 denildiğinde 800 sütun ve 600 satır kullanıldığı, bunların çarpımı olan 480.000, toplam piksel sayısını verir.
 4. Rezolasyon : Bir resmin piksel yoğunluğu yani PPI (Pixel Per Inches) 1 inç karede (1 inç = 2.54 cm) bulunan piksel sayısıdır.
 5. LPI (Line Per Inch) : Film pozlanırken 1 inç yüksekliğindeki   (2.54 cm) alana atılan satır sayısına LPI adı verilir.
 6. DPI (Dot Per Inc) : Çıkış cihazlarında 1 inç’te (2.54 cm x 2.54 cm) noktalanan (yani basılan) ya da pozlanan piksel sayısına DPI adı verilir.