Excel’ de sayfa, satır ve sütun gizleme

Excel programında işlem yaparken çalışma kitapçığınıza Ekle > Çalışma Sayfası menüsünü kullanarak yeni sayfalar ekleyebileceğiniz gibi bu sayfalar arasında bağlantılarda kurabilirsiniz. Yani bir web sayfasında olduğu gibi sayfalarınızı birbirine bağlayabilir, bir ana sayfa hazırlayarak bütün sayfalara buradan link verebilirsiniz. En altta yer alan sayfaların sekmelerinide gizleyerek sadece butonlar yardımıyla sayfalar arası geçiş sağlayabilirsiniz. Ben yazının devamında sadece sayfa, satır ve sütunları nasıl gizleyeceğinizi anlatacağım.

Excel’ de sayfa gizleme

Gizlemek istediğiniz sayfayı alt taraftan seçtikten sonra Biçim menüsünden Sayfa> Gizle seçeneğine tıklarsanız artık sayfanız görünmez olacaktır. Ama bu sayfaya eklediğiniz bağlantılarla sayfaya yine ulaşabilirsiniz. Sayfayı tekrar görünür hale getirmek için Biçim> Sayfa> Göster menüsünü kullanabilirsiniz.

Excel’ de satır ve sütun gizleme

Excel de herhangi bir satır yada sütunu gizlemek için önce ilgili satır yada sütunu seçili hale getiriyoruz. Sonra Biçim menüsünden satır yada sütun hangisini gizlemek istiyorsak ilgili menüye giriyoruz. Gizle butonuna tıkladığınızda seçili olan satır yada sütun gizlenecektir. Aynı menüden göster butonuna tıkladığınızda artık tekrardan görünür hale gelecektir.

Excel’ de sayfa sekmelerinin hepsini gizleme

Sayfa sekmelerinin hepsini birden birkerede gizlemek istiyorsanız Araçlar > Seçenekler > Görünüm sekmesi altındaki sayfa sekmeleri butonu önündeki tick işaretini kaldırmanız yeterlidir. Bu durumda içinde bulunduğunuz sayfa sekmesi dışındaki bütün sekmeleri tek seferde gizlemiş olacaktır.