Excel’ de bir sayfadaki bilgiyi formül ile başka sayfaya taşıma

Bir excel dosyasında çok sayıda sayfa kullanabiliyor olmamız excel’ in en güzel özelliklerinden birisidir. Örneğin dersine girdiğimiz bütün sınıfların listesini tek bir excel dosyasında tutabiliriz. Sayfalarımıza 1a sınıfı, 2a sınıfı, 3a sınıfı gibi isimler vererek kullanımı kolaylaştırabiliriz. Yazımın devamında ise bu sayfaların birinde yer alan hücre değerini başka bir sayfaya aktaran formülü anlatacağım.Örneğin 5a_sınıfı sayfasındaki en başarılı öğrencinin yer aldığını varsaydığımız bir hücreden bilgiyi alıp başka bir sayfaya nasıl aktarırız buna bakalım.

Bilginin aktarılmasını istediğimiz herhangi bir sayfaya giriyoruz, 5a_sınıfındaki en başarılı öğrencinin a5 hücresinde olduğunu kabul edersek, bilgiyi aktarmak istediğimiz hücreye şu formülü yazıyoruz :

=5a_sınıfı!a5

Yukarıdaki formülü yazıp enter tuşuna bastığımızda bilgi yeni hücresine aktarılmış olacaktır. Artık 5a_sınıfı sayfası a5 hücresindeki bilgiyi değiştirdiğimizde, bilgi formül ile aktarıldığı sayfada da değişecektir.

Bu özelliği kullanarak yukarıda bahsettiğimiz sınıf listelerinden en başarılı öğrencileri ayrı bir sayfada birleştirebilirsiniz. Yada ihtiyacınıza göre bir çok yerde kullanabilirsiniz : )