Domain ve Seo

Bir web sitesini arama motorlarında üst sıralara taşımak için 200 ün üzerindeki farklı teknikten bahsedebiliriz. Diğer taraftan seo çalışmalarında kullanılan bu teknikleri kategorilere ayırmak istersek “Domain seçiminde nelere dikkat etmeliyim?”, “Domain kayıt ve bitiş sürelerinin seo ya etkisi nedir?”, “Domain uzantısı ne olmalıdır?”,  “Who is bilgilerinin seo ya etkisi nedir?” başlıklarının bir arada bulunacağı ve genel olarak Domain ve Seo olarak isimlendireceğimiz bu kategoriyi ilk sıraya koymak en doğrusu olacaktır.

Yazımın girişinde de bahsettiğim gibi Seo ile ilgili kullanabileceğimiz teknikler 200 ün üzerinde olduğu ön görülmektedir ve her geçen gün yenileri eklenmektedir. Bu yazımda Domain ile ilgili olan seo tekniklerini bir araya getirmeye çalışacağım.

Seo hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz Seo Nedir? ve Seo neden önemlidir? başlıklı yazılarımı okumanızı tavsiye ediyoum. Yorum ve eleştirileriniz ile yazılarıma sağlayacağınız katkı beni mutlu edecektir 🙂

Domain ile ilgili Seo Teknikleri

Domain seçimi nasıl olmalıdır?
Öncelikle domain seçiminde akılda kalıcı, marka olarak nitelenebilecek, telaffuzu kolay olan bir seçim yapmak en doğru olanıdır. Konuya seo açısından baktığımızda ise hangi kelimeleri hedeflediğimiz önemlidir. Eğer tek bir kelimede liderliğe oynamak istiyorsak anahtar kelimenin eksiksiz olarak domainde geçmesi bizim için büyük bir avantaj sağlayacaktır.  Örneğin hedef kelimemiz sadece “Domain ve Seo” olsun. Bu durumda www.domainveseo.com şeklinde bir domain seçimi bizim için müthiş bir seçim olacaktır. Eğer bu mümkün değilse farklı uzantılar, sonrasına gelebilecek alternatif kelime ve diğer ekler ile domain seçiminizi şekillendirebilirsiniz(örnek:domainveseocu.com vb.)

Domain seçiminde dikkat etmemiz gereken önemli detaylar: domain adresinin olabildiğince kısa, akılda kalıcı ve hedef kelimemizi domain içerisinde barındıran bir seçim yapmak olmalıdır.  Hedef kelimemizin domain içerisinde sola yakın olması da + puan olarak ifade edilmektedir. Örneğin hedef kelimemiz domain ve seo ise yenidomainveseo.com yerine domainveseoyeni.com tercih edilmelidir.

Domain uzantısı ne olmalıdır?
Her geçen gün yenileri eklenen domain uzantıları ile birlikte domain uzantı seçimi kullanıcıların kafasını karıştırır hale gelmiş durumda. Prestij olarak baktığımızda Com, Net, Org uzantıları halen en fazla kullanılan, en fazla hatırlanan uzantılar olma özelliğini korumaktadır. İlk olarak bu uzantıları kontrol ettiniz ve sizden önce com, net, org uzantıları kayıt edilmiş ise tr uzantılı domainleri tercih edebilirsiniz. (com.tr, gen.tr, web.tr)
com.tr uzantısının sadece ticari kuruluşlar için tescil edilebildiğini unutmayınız.

Domain Kayıt / Domain Bitiş tarihleri önemli midir?
Arama motorları yeni açılan internet siteleri ile kayıt tarihi eski olan (yaşlı) domainleri kıyasladığında yaşlı domainleri pozitif puanla değerlendireceklerdir. Yani domain kayıt tarihi ne kadar eski ise o kadar olumlu etki yapacaktır diyebiliriz. Burada kaçırmamamız gereken ayrıntı: sırf domain kayıt tarihi eski diye arama motorlarından sitemizi ilk sıraya yerleştirmesini beklememeliyiz. 10 yıllık bir site 3 defa el değiştirmiş (who is bilgileri değişmiş), 3-5 defa aldığı indexler sıfırlanarak yeniden açılmışsa istikrarsız bir görüntü ortaya koymuş olacağı için belki de pozitif değerden çok sitemize negatif değer kazandıracaktır. Domain bitiş tarihi için de süre ne kadar uzun ise o kadar fazla olumlu etki yapacağına inananlardanım. Mantık olarak ele alacak olursak bitiş tarihi ne kadar uzun ise projenin o kadar uzun soluklu planlandığı varsayılıp pozitif değerlendirileceğini düşünüyorum.Bu tekniğinin pozitif yada negatif bir etkisi olmayacağını söyleyen seo danışmanlarının da olduğunu ek olarak ifade etmiş olayım 🙂

Özetle domain kayıt tarihinin eski, bitiş tarihinin ise uzun olmasının pozitif katkı sağlayacağına inanıyorum.

Who is bilgilerinin seo ya etkisi nedir?
Whois bilgilerinin gizlenmiş olmasının Seo’ ya olumsuz etkisi olabileceğini düşünmekteyim. Arama motorları sizden şeffaf olmanızı bekleyeceklerdir. Hatta kim bilir belki de who is bilgileriniz içinde anahtar kelimeniz in yer alması bile sitenize olumlu etki yapabilir. Örneğin register name: Nuri AVCI yazarken, yukarıdaki örneğimiz için Organization bölümüne de Domain ve Seo bilgisi girilebilir 🙂

Domain Transferi
Daha önceden kullanılan bir domaini transfer edecekseniz 2 kere düşünmenizde fayda vardır. Çünkü domainin her hangi bir arama motoru yada reklam şirketi tarafından cezasının olup olmadığı bizim için oldukça önemlidir. Bunun yanında daha önceden kullanılan domainin backlinklerinin de iyi analiz edilmesinde yarar vardır. Domain adresinize gönderilen ve sitenizin içeriği ile a olmayan alakası olmayan linkler sitenize zarar verebilir. Yine domainin sizden önceki içeriğini araştırıp transfer işlemine ona göre karar vermekte yarar olduğu düşüncesindeyim. Eğer domain sizden önce uygunsuz bir içerikle yayın yapmışsa, sitenizin yeni içeriğinin de arama motorlarında geç indexlenmesine, sıralamalarda ikinci planda kalmasına neden olabilir.

Bu yazımda verdiğim “Domain ile ilgili seo teknikleri” nin sadece bir ön görüden ibaret olduğunu belirtmek istiyorum. Ön görüde bulunduğum teknikler ile ilgili yorumlarımı da ekledim. Siz mantıklı bulduklarınızı deneyebilir, eleştirilerinizi ve önerilerinizi yorum formu ile gönderebilirsiniz. Bol hit li günler diliyorum…:)