Ders8 : Fireworks programında filtreler

Fireworks programında resimlerinize, nesnelerinize ve katmanlarınıza uygulayabileceğiniz birbirinden güzel çok sayıda filtre bulabilirsiniz. Filtreleri biz efekt olarak tanımlayabiliriz. Uygulanan filtreler sayesinde resimlerinizi siyah beyaz hale getirebilir, resminizin tamamının yada bir bölümünün rengini değiştirebilir, resminize ve yazılara gölge ekleyebilir, resminizi bulanıklaştırabilir yada görüntüleri daha keskin hale getirebilirsiniz. Fireworks programında kullanabileceğiniz belli başlı filtreleri ve resimli örneklerini görmek için yazımın devamına bakabilirsiniz.

Öncelikle Fireworks programında kullanacağım filtrelere nasıl erişeceğimizi söyleyelim. Filtre uygulamak istediğiniz resim parçasını yada resmin tamamanı seçili hale getirdikten sonra özellikler panelinden Filtreler alanı yanındaki + işaretine tıklayarak filtre seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz. Aynı seçenekleri üst bölümdeki filtreler menüsünden de erişebileceğinizi unutmayın.

Diğer önemli detay ise resmin tamamına bir filtre uygulayabileceğiniz gibi resmin sadece bir bölümünede filtre uygulayabiliriz. Eğer tamamına uygulayacak resmi seçili hale getirmemiz yeterlidir. Fakat sadece bir bölümüne filtre uygulayacak olursak o bölümü seçim araçlarıyla seçip ( gerekirse bu bölümü kesip ayrı bir katman haline getirebilirsiniz) daha sonra filtre uygulamamız gerekecektir. Her iki durumla ilgilide örnekleri yazımın devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle sık kullanılabilecek filtreleri örneklendirmek istiyorum. Yani ben programdaki menü sırası yerine daha sık kullanabileceğimiz filtreleri önce anlatmayı tercih edeceğim. Bu derste kullanacağım resimlerin orjinal hallerini konuya başlamadan önce paylaşıyorum, isterseniz resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilir ve kaydederek üzerlerinde çalışmaları tekrar edebilirsiniz.

Fireworks ile fotoğrafı siyah beyaz yapma :

Fireworks programında en sık kullanabileceğiniz filtrelerden birisi fotoğrafları siyah beyaz yapan Alfaya dönüştür filtresi olacaktır. Filtreler menüsünü özellikler panelinden erişebileceğinizi yukarıda anlatmıştım. Fotoğraf seçili durumdayken filtreler menüsüne girelim, diğer menüsü altında Alfaya dönüştür seçeneğine tıkladığınızda resminizin siyah beyaz hale dönüştüğünü göreceksiniz.

Hemen hemen bütün filtrelerde kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise fotoğrafın sadece bir bölümüne filtre uygulamaktır. Şimdide yukarıdaki fotoğrafın sadece bir bölümünü renkli diğer kısımlarını siyah beyaz hale getirelim. Bunun için resimdeki futbolculardan bir tanesini çokgen kement yada istediğiniz başka bir seçim aracıyla seçip ctrl+x ile kesiyoruz. Daha sonra hiçbir yere tıklamadan resmimizi yapıştırıyoruz. (Ctrl+V) Yapıştırma işleminide yaptıysanız fotoğrafınızın ilk anda olduğu gibi bir bütün halinde görünmesi gerekiyor. Tek farkı ise bizim seçtiğimiz futbolcu ve onun dışında kalan parça iki ayrı katman haline geldi. Artık biz seçtiğimiz futbolcunun dışında kalan katmana tıklayarak seçili hale getirip siyah beyaz yapıyoruz. Bu durumda sadece bizim kesip yapıştırdığımız futbolcumuzun renkli diğer futbolcuların ise siyah beyaz olması gerekmektedir.

Fireworks ‘ de renk değiştirme filtresi

Şimdide fotoğrafın bir bölümü yada tamamının rengini nasıl değiştireceğimizi görelim. Bunun için araba resmini kullanıp, arabanın rengini değiştirmeye çalışalım. Öncelikle arabamızın kaporta bölümünü seçim araçları ile seçerek yukarıdaki örnekte olduğu gibi kes ve yapıştır işlemini uygulayarak fotoğrafımızı 2 katmana dönüştürüyoruz. Daha sonra kırmızı renkli kaporta bölümünün olduğu katmanı seçerek filtreler menüsünden Renk Ayarla > Ton / Doygunluk seçeneğine tıklıyoruz. Buradaki Ton kadranını sağa sola hareket ettirerek arabanızın rengini değiştirebilirsiniz. Doygunluk ve açıklık değerlerini değiştirerekte parlaklık, matlık gibi değerlerini değiştirebilirsiniz. Benim elde ettiğim 4 farklı rengi aşağıda görebilirsiniz.

Filtreler menüsünü altında yer alan diğer seçenekleri deneyerek sizlerde fotoğraflarınızda farklı efektler oluşturabilirsiniz. Benim birkaç dakika içerisinde denediğim diğer çalışmalarım ise aşağıda.

Sizde deneme yanılma yöntemiyle filtreler menüsü altındaki diğer seçenekleri deneyip, farklı fotoğraf görüntüleri elde edebilirsiniz.

Not : Son 2 hafta içerisinde 8.ders nerede kaldı diye birçok mail aldım. Göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ediyorum : ) Birbaşka derste görüşmek dileğiyle.