Ders7 : Fireworks ile kitap ve cd tasarımı

6. dersimizde Fireworks vektör araçlarının ne işe yaradıklarını anlatmıştım. Bu derste yapacağımız örnek ile birlikte hem vektör araçlarının kullanımını göreceğiz hemde yaklaşan 10 Kasım Atatürk’ ü Anma Günü ve Atatürk Haftası ile ilgili küçük bir anma ve hazırlık yapmış olacağız. Fireworks ile birlikte kitap ve cd tasarımı ile ilgili uygulamaya başlamak için yazımın devamına bakabilirsiniz.

Anlatımın biraz uzun süreceğini düğündüğüm için bu ders sonunda yapacağımız kitap ve cd tasarımının son görüntüsünü sizlerle paylaşarak dersimize başlamak istedim. 🙂 Anlatması yapmaktan daha zor olduğu için anlatımda bazı eksiklikler olabilir. Sayfanın alt bölümünde yer alan formu kullanarak takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.

Fireworks ile kitap ve cd hazırlama

1- Boş bir Fireworks belgesi açarak uygulamaya başlıyoruz. Ben 1000*1000 boyutlarında bir alan üzerinde çalışmaya başlıyorum. Siz daha küçük yada daha büyük bir çalışma alanı açabilirsiniz. Belgemizi açtıktan sonra ilk olarak kitabımızın ön yüzeyini oluşturacak olan ince uzun dikdörtgeni çiziyoruz. hemen yanınada daha dar (kitabımızın cilt bölümünü oluşturacak olan) bir dikdörtgen çiziyoruz. İlk etapta cilt için çizdiğimiz dikdörtgen aşağıda olduğu gibi paralel olarak görünecektir. Burada şunu diyebilirsiniz. Çizdiğimiz dikdörtgenin içerisi boş çıkıyor. Ama senin çizdiğin çizimin içerisi renkli ve desenli : -) Bunu yapmak için vektör araçları dersinde anlattığım gibi içi boş olan dikdörtgen seçili iken alt tarafta yer alan dolgu rengi ve dolgu kategorisi bölümlerinde renk ve desen seçimi yapabilirsiniz.

2- Yukarıdaki görüntüyü elde ettiysek devam edebiliriz. Şimdi ana araç çubuğundaki seç bölümü altında yer alan deformasyon aracını kullanarak kitabımızın cilt payını aşağıdaki görüntüde olduğu gibi yapıyoruz ve soldaki dikdörtgeni yaklaştırarak iki dikdörtgen arasındaki boşluğu kapatıyoruz. Ayrıca kitabın üst bölümünde yer alan sayfa görüntüsünü elde etmek için vektör araçları bölümünden gri renkte bir çizgi çiziyoruz. Kopyala yapıştır yöntemi ile bu çizgileri çoğaltarak aralarında 1-2 piksel boşluk bırakarak sıralıyoruz.

3- Yukarıdaki görüntüde birkaç eksiklik göreceksiniz. ilk olarak bütün çizigileri tamamlamadan ekledim ki işin zahmetli olduğunu göresiniz : ) ikincisi kopyala yapıştır yöntemi ile eklenen her çizgiyi hem 1-2piksel aşağı hemde sağ kaydırmanız gerektiğine dikkat etmelisiniz.Aksi durumda cilt üzerinde git gide uzayan çizgi parçaları görünecektir. Son olarak uç tarafta yer alan sayfaların oval görüntüsü içinde beyaz bir elips çiziyoruz. Bu bölümün son görüntüsünü aşağıdan görebilirsiniz.4- Artık kitabın ön yüzeyine son halini vermek için yazılarınızı ekleyebilirsiniz. Bunun için istediğiniz font, istediğiniz yazı büyüklüğünü kullanabilirsiniz. Sarı renkli cd hediyelidir yazısı içinde önce yatay bir dikdörtgen çizip sonrasında deformasyon aracıyla istediğiniz şekli vermeyi unutmayın. Buraya kadar olan bölümü daha iyi anlamak için aşağıdaki görüntüye bakalım. Kitabın ön yüzüyle ilgili tek eksiğimiz sarı dikdörtgen bölümüdür. Bu bölümüde deformasyon aracıyla köşelere sıfırlayabilirsiniz.

5- Kitap ile ilgili çalışmamızı büyük oranda bitirdik. Geldik cd tasarımına. Cd nin görünmesini istediğimiz yere bir resim ekliyoruz. Bunu ister kopyala yapıştır yoluyla istersenizde içe aktar yöntemiyle yapabilirsiniz. Cd halini alacak resim yüzeyi önüne beyaz renkte (beyaz olması önemli) bir daire çiziyoruz. Aşağıdaki resimde olduğu gibi resim aşağıda, daire üstte olacak şekilde daireyi eklediyseniz sadece dairenin altında kalan kısmın görüntüleneceğini düşünerek daire ve resminizi hizalayın.

6- Son olarak Değiştir menüsünden Maske, Maske olarak grupla menüsünü takip ediyoruz. Bu durumda resminizin dairesel olarak kesilmesi gerekmektedir. Bu adımdan sonra cd de kalan tek eksiğimiz orta bölümdeki beyaz bölge ve dairesel yazılarımız. Beyaz bölgeyi oluşturmak için 2 tane daire çiziyoruz. Birisi gri, içteki ise beyaz olacak. Son olarak dairesel yazımızı ekleyip cd yi de bitireceğiz. Dairesel yazıyı bir önceki dersimizin en sonunda anlatmıştım. Hatırlayacağınız gibi bunun için yeni bir daire çiziyorduk, bir de yazı yazıyorduk. Daire ve yazı seçiliyken Metin menüsünden yola ekle seçeneğini kullanarak yazıyı oval hale getirmiştik. Aynı menü altından yönü ters çevir e tıklayarak yazı yönünü değiştirebilir yada ölçek aracıyla yazımızı çevirebiliyorduk.

7- Kitap ve cd nin tasarımını bitirdik. Geriye sadece yansımayı oluşturmak kaldı. Bunun için ekranda bütün nesneleri Ctrl+A ile seçerek sağ tıklayıp Grupla ya tıklayalım. Artık bütün nesneleri tek parça haline getirdik. Eğer bir değişiklik yapmak isterseniz sağ tıklayıp grubu çöz demelisiniz. Resmimiz grup halinde iken Ctrl+c ve Ctrl+v ile resmin yeni bir kopyasını oluşturuyoruz. Daha sonra yeni oluşturduğumuz kopya seçili iken Değiştir menüsünden dönüştür ve dikey çevire tıklıyoruz. Resmin alt bölümüne yaklaştırarak ( gerekirse resmin büyük bölümü çalışma alanı dışında kalsın) bulanıklaştırma efekti için kopya resmi hazırlıyoruz. Son adımda ise yine kopya seçili iken Komutlar menüsü> yaratıcı> otomatik vektör maskesine tıklıyoruz. Burada sol alt köşede yer alan efekti seçerek uygula diyoruz. Kopya resim üzerinde çıkan iki siyah çubuğu sürekleyip, yakınlaştırma uzaklaştırma yöntemiyle efektin etkisini artırıp azaltabilirsiniz. Artık yazımın en başında yer alan kitap görüntüsünün aynısını elde etmiş olduk. : )