Ders6 : Fireworks vektör araçları

Şu ana kadar Fireworks ile ilgili anlattığımız derslerde daha çok fotoğraflar üzerinde işlem yapabileceğimiz Fireworks araçlarının kullanımlarını ve örneklerini gördük. Bu dersimizde Fireworks ana araç çubuğu üzerinde yer alan Vektör araçlarının kullanımı ve örnek uygulamaları göreceğiz. Çizgi, elips, diktörtgen  ve yazı araçlarını kullanarak Fireworks programı ile neler yapabileceğimize birlikte bakalım.Vektörel grafikler ile bitmap grafiklerin arasındaki farkı ilk derste anlatmıştık. Vektör araçlarını çizim yapmak için kullandığımız araçlar olarak kısaca tanımlayabiliriz. Çizgi, dikdörtgen, elips, daire, çokgen, yıldız, metin aracı gibi araçlar Fireworks’ ün ana araç çubuğunda vektör bölümünde yer alırlar.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde çalışma alanımıza eklenmiş farklı vektörel nesneler görüyorsunuz. Bu grafikleri sayfamıza eklemek için ana araç çubuğundaki vektör bölümünde yer alan araçları kullanıyoruz. Bu araçlarla birlikte sayfaya eklediğimiz vektörel grafiklerin ortak özellikleri, o grafiği seçtiğinizde özellikler panelinde o grafik ile ilgili bazı düzenlemeler yapabiliyor olmanızdır.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde özellikler paneline baktığımızda seçili olan diktörtgen grafikle ilgili özellikleri görebilirsiniz. Burada G harfi ile grafiğin genişliği, Y harfi ile grafiğin yüksekliği, X harfi ile grafiğin yatayda başlangıç noktası Y harfi ile ise dikeyde başlangıç noktasını görebilir ve değiştirebilirsiniz. Yine aynı bölümden bütün grafikler için grafik kenarlık rengi, grafik kenarlık kalınlığı, dolgu rengi, dolgu efektleri, saydamlık yada filtre uygulama gibi değişiklikler yapabilirsiniz.

Eklenen vektör grafiklere efekt eklemek için de özellikler panelindeki Filtreler seçeneğini kullanabilirsiniz. Ayrıca bitmap fotoğraflarda olduğu gibi vektör grafiklerde de ölçek ve eğriltme araçlarını kullanabilirsiniz. Yazının devamında yer alan kitap örneğinde bu özellikten faydalanacağız.

Çizgi aracı : İstediğimiz renk, boyut ve kalınlıkta çizgiler eklememizi sağlar.

Dikdörtgen aracı : Çizgi aracında olduğu gibi dikdörtgen aracında da dikdörtgenin rengini, kalınlığını ve boyutunu belirleyerek çizimler yapabiliriz. Ayrıca dolgu özelliği ile şekillerimize farklı doku görünümü ekleyebiliriz.

Elips aracı : Bu araç dikdörtgen aracı ile aynı özellikleri taşır. Dairesel şekiller çizmek istediğimizde elips aracını kullanırız. Düzgün bir daire çizmek isterseniz klavye nizden shift tuşuna basarak bu aracı kullanabilirsiniz.

* Dikdörtgen aracı altında yer alan diğer özel şekil araçlarıda benzer özellikler taşırlar. Bazı vektör araçlarını kullanarak çizim yaptığınızda farklı olarak sarı noktaların belirdiğini göreceksiniz. Bu noktalar yardımıyla özel şeklinizin görünümünü değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin yıldız aracı ile yıldız eklediniz. Sarı noktalardan birisini kullanarak bu noktayı çevirdiğinizde yıldızdaki köşe sayısının arttığını göreceksiniz.

Metin aracı : Vektör araçları bölümünde yer alan en sık kullandığımız araçlarda biriside metin aracıdır. Bu araç yardımıyla çalışma alanımıza yazılar ekleyebiliriz. Word programında olduğu gibi özellikler panelinden yazı görüntüsü, yazı boyutu, yazı rengi, kalınlık, italiklik, alt çizgi ayarlarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Yine bu bölümden karekterler arasındaki boşluğu, satır boşluğunu yada karekter ölçeği gibi değerleri değiştirebilirsiniz.

Bütün bu araçların kullanımlarını bu ve sonraki derslerde yer alan Fireworks uygulamalarında görebilirsiniz.

Fireworks ile dairesel yazı yazma

1- Boş bir Fireworks belgesi açıyoruz. Açmış olduğumuz bu belgeye tam bir daire çiziyoruz. Bunun için yukarıda da söylediğim gibi klavyenin shift tuşunu kullanabilirsiniz. Dairesel olarak yazmak istediğiniz yazıyıda ekranın herhangi biryerine yazıyoruz. Artık belgemiz üzerinde bir daire birde daire içerisine gelecek olan yazımız var. Buraya eklediğiniz dairenin rengi hiç önemli değil, çünkü dairesel yazı komutundan sonra bu daire görünmeyecektir.

2- Şimdi yukarıdaki ekranda yer alan daire ve yazının ikisinide seçiyoruz. İki öğeninde seçili olması çok önemli. Bu işlemi yaptıysak Metin menüsü altındaki Yola ekle seçeneğine tıklıyoruz. Bu durumda aşağıdaki gibi bir görüntü elde etmiş olmamız gerekiyor.

3- Bu noktadan sonra mevcut şekle tıklayarak özellikler panelinden dairenin çapını yada yazı boyutunu rengini vs. değiştirebilirsiniz. Ayrıca ölçek aracıyla yazınızın başlangıç noktasını değiştirebilirsiniz. Bu sayede yazıyı 360 derece döndürme şansımız bile var. Yada başına ve sonuna boşluk ekleyerek yazınızı kaydırabilir, sağa hizala, sola hizala özelliklerini kullanabilirsiniz. Ben ölçek aracını kullanarak yazımı dairenin üstüne gelecek şekilde aşağıdaki şekilde hizaladım.

Yada metin menüsünden yönü ters çevir diyerek yazınızı içten dışa doğru yazabilirsiniz.