Ders5 : Seçim araçları ve kullanımı-2

Bir önceki derste Fireworks ana araç çubuğu üzerinde yer alan bitmap bölümündeki seçim çervesi aracını, kement ve çokgen kemen araçlarını tanıtmıştık. Bu derste de bitmap bölümünde yer alan sihirli değnek seçim aracını, fırça, kalem, silgi, lastik damga aracı ve kırmızı göz kaldırma araçlarını anlatacağım. Bu araçlarla ilgili örnekleride yine bu dersimizin devamında bulabilirsiniz.

Sihirli Değnek Aracı : Resimdeki birbirine yakın renkteki pikselleri tek seferde seçmek için sihirli değnek aracını kullanabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki resimde yer alan arabanın rengi üzerinde gölge, ışık yansıması vs. olsa bile, aracın üzerindeki renk pikselleri birbirine yakın değerlere sahip olduğu için arabanın herhangi bir yerine tıkladığınız zaman benzer renklerin tek seferde seçildiğini göreceksiniz.

Yukarıdaki fotoğrafı fireworks programı ile açıp, sihirli değnek aracını seçiyoruz. Özellikler panelinden tolerans değerini 90 a getirip, fotoğraf üzerindeki mavi renkli bölgenin herhangi bir yerine tıkladığımızda aşağıdaki görüntüyü elde ediyoruz.

Bu fotoğraftada görebileceğiniz gibi aynı renklerdeki pikselleri tek seferde seçmek için sihirli değnek aracı oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Eğer istediğiniz alanın tamamını seçemediyseniz özellikler panelindeki tolerans değerini değiştirerek seçim alanını genişletebilirsiniz. Tolerans çok yüksek bir rakam olursa gereksiz piksellerinde seçilebileceğini unutmayın. Bu nedenle sihirli değnek aracının özellikle renk geçişlerinin fazla karışık olmadığı, net resimlerde daha kolay kullanılabileceğini unutmayın. Sihirli değnek aracının anlatımını bitirmeden önce, bu örnekte arabanın rengini seçmemiz bizim ne işimize yarar derseniz burada daha önce anlattığım araba rengi değiştirme uygulamamızda kullanabilirsiniz.

Fırça, Kalem ve Silgi araçları : Paint programındanda tanıdığımız bu araçlar sayesinde resmimiz üzerinde serbest çizim yapabilir, yada gereksiz pikselleri silgi aracı ile temizleyebilirsiniz. Bu araçları kullanırken seçili araç ile birlikte özellikler panelininde değiştiğini unutmayın. Bu sayede silgi boyutunu büyütüp küçültebilir, kalem yada fırçanızın çizim rengini değiştirebilirsiniz.

Lastik Damga Aracı : Fireworks ‘ ün en sık kullandığım araçlarından birisi de lastik damga aracıdır. Bu araç özellikle fotoğraflar üzerinde yapılan sivilce kaybetme, mitinglerdeki insan sayısını çoğaltma yada fotoğraf üzerinde oluşan olumsuz görüntüyü kaybetmek için kullanılır.

Lastik damga aracının çalışma mantığını özetle şu şekilde açıklayabiliriz : Fotoğraf üzerinde yer alan bir bölgeden dokuyu alıyoruz, istediğimiz herhangi bir noktaya o dokuyu yapıştırıyoruz. Örnek verecek olursak sivilceyi yok etmek için ciltte sivilcenin olmadığı bir yere tıklayıp, sivilce olan bölgeye aktarımda bulunuyoruz.

Fireworks ile sivilce yok etme

Lastik damgası aracının kullanımını bir örnek üzerinde gösterelim. ilk olarak yüzünde sivilce olan bir bayan fotoğrafını fireworks ile açalım.

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan sivilceyi yok etmek için en ideal araç lastik damgası aracıdır. Lastik damgası aracını seçip resmimizin üzerine getiriyoruz. Klavyemizin alt tuşuna basarak resim üzerindeki bir noktaya tıklayıp o noktadan bir doku alıyoruz. Alt tuşunu bırakıp resmin üzerine 2.defa tıkladığımızda ilk tıkladığımız nokta ile en son tıkladığımız nokta arasındaki mesafenin hep korunduğunu göreceksiniz.

Artık fareyi nereye götürürsek ona paralel olarak doku aldığımız noktanında hareket ettiğini ve dokunun alındığı koordinatlardaki görüntünün yeni noktaya aktarıldığını göreceksiniz.

Lastik damgası aracını kullanırken en çok dikkat etmemiz gereken  2 nokta :
1- Sadece tek bir noktadan doku almayın. Birkaç tıklama işleminden sonra doku yerini değiştirin. Bunun için yine klavyenizin alt tuşunu kullanabilirsiniz. Böylelikle belirli bir bölgedeki görüntüyü bire bir almış olmayacaksınız.

2- Fotoğraf ölçeğini mümkün olduğu kadar büyütün, daha yakın açıdan çalışmanıza devam edin.

Çalışmamızın son hali de şu şekilde olacaktır :

Bu özelliği kullanarak yaptığım diğer bir örnek ise aşağıda yer almaktadır. papağanlarımız çoğaldı:)

Fireworks ile Kırmızı Göz Kaldırma

Kırmızı göz kaldırma aracı : Kırmızı göz kaldırma aracının ne işe yaradığını anlatmaya gerek yok sanırım 🙂 sadece aracımızın nasıl kullanıldığını kısaca anlatayım. Aracı seçtikten sonra fotoğrafta kırmızı gözün olduğu bölgede küçük bir kare yapıyoruz, yani seçim aracıyla orayı seçiyor gibi düşünebilirsiniz. Bu işlemden sonra kırmızılığın kaybolduğuu göreceksiniz.

Fireworks kırmızı göz kaldırma aracından sonra :

Kırmızı göz aracı ile ilgilide özellikler panelinden sertlik ve tolerans ayarları yapabileceğinizi unutmayın.