Ders3 : Taşıma araçları ve kullanımı

Bir önceki dersimizde Fireworks programınde kullanılan panelleri ve araçları kısaca tanıttık. Bu dersimizden itibaren araçlar panelini (araçlar çubuğu) bölüm bölüm daha detaylı olarak inceleyeceğiz. Bu panelde yer alan ve sıklıkla kullanacağımız araçlarımızın ne işe yaradıklarını ve nasıl kullanıldıklarını göreceğiz. Araçlarımızın kullanımı ile ilgili resimli örnekleride yazılarımızın devamında bulabilirsiniz.

Fireworks Taşıma araçları ( Select tools) : Fireworks ‘ de 2 adet taşıma aracımız bulunur. Bunlar işaretçi Aracı (V) ve Alt seçim aracı (A)’ dır.

Fireworks programında çalışma alanımız üzerindeki herhangi bir grafik yada katmana bir efekt, filtre vb. bir etki yapmak istediğimizde ilk olarak mutlaka işaretçi aracıyla o grafik yada katmanı seçili hale getirmeliyiz.  İşaretçi aracıyla üzerine tıkladığımızda etrafında beliren mavi çizgiler o grafiğin seçili hale geldiğini gösterir. Aynı zamanda işaretçi aracı yardımıyla belgemizdeki grafiklerin yerini değiştirip, taşıyabiliriz. İşaretçi aracıyla bir grafiğe tıklamadan önce klavyeden alt tuşuna basarsanız tıkladığınız seçili bir kopyasını oluşturup onu almış olursunuz. Bu durumda fareyi hareket ettirdiğinizde kopyaladığınız katmanında hareket ettiğini görürsünüz.

Araçlar panelindeki bazı araçların yanında aşağı doğru küçük siyah bir ok olduğunu göreceksiniz. Bu ok işareti o aracın yanında gizli durumda bulunan benzer araçlarında olduğunu belirtir. Bu araçları görüntülemek için yanında ok işareti bulunan araçlardan herhangi birisinin üzerindeki iken farenin sol tuşu ile 2sn kadar basılı tutmanız yeterli olacaktır. Ölçek aracının olduğu bölümde resimde de görüldüğü ölçek aracı dışında 3 tane daha benzer aracımızın gizli durumda olduğunu görebiliyoruz. Şimdi bu araçların ne işe yaradıklarına bakalım.

Ölçek aracı : Fireworks resmimiz seçili iken ölçek aracına tıkladığımızda aşağıdaki resimde görebileceğimiz gibi resmimizin etrafında 8 farklı nokta belirir. Bu noktalara tıklayarak resminizin genişlik, yükseklik değerlerini değiştirerek bir anlamda resmimizin ölçeğini değiştirmiş oluyoruz.

Eğriltme Aracı : Resmimiz seçili durumda iken eğriltme aracına tıkladığımızda resmimizin etrafında yine 8 nokta belirecektir. Bu noktaları kullanarak resmimiz üzerinde doğrusal olarak eğriltme işlemleri yapabiliriz. Yani resmimizi geometrik olarak yamuk yada türevi şekillere sokmak istersek bu araç işimize yarayabilir. Aşağıda eğriltme aracı ile yaptığım değişikliği görebilirsiniz.

Deformasyon Aracı : Eğriltme aracından farklı olarak resmi daha esnek bir yapıda eğriltmemizi sağlıyor. Yani eğriltme aracında sadece ekranda beliren noktalar arasında bir daraltma genişletme yapabiliyorken, deformasyon aracı yardımıyla köşelere doğruda eğriltme işlemi uygulanabilmektedir. Deformasyon aracının kullanım örneğinide aşağıda görebilirsiniz.

9 Dilimli Ölçekleme Aracı : Sanırım fireworks’ te kullanımı ve anlatması en zor araç 9 dilimli ölçekleme aracıdır. Resmimiz seçili iken bu araca tıkladığımızda isminde de olduğu gibi resmimizi 9 eşit parçaya bölüyor. Ölçek aracında olduğu gibi bu araçtada resmin etrafında oluşan noktalar yardımıyla resmin genişliğini ve yüksekliğini değiştirebiliyoruz. Fakat bu araçta farklı olarak örneğin orta sağdaki nokta yardımıyla resmin genişliğini azalttığımızda resmin sadece orta sütunundaki 3 kareyi küçültüyor. Sağ ve sol sütundaki kareleri ise hiç birşekilde değiştirmiyor. Böylece resmin sadece bir bölümünü ölçekleyip, geriye kalan diğer bölümlerini ise orjinalinde olduğu gibi bırakmış oluyoruz. Örneğimiz aşağıda :

Bu bölümde son olarak kırpma aracını ve onun altında gizli olarak yer alan alanı dışa aktarma araçlarını inceleyeceğiz.

Kırpma Aracı : Kırpma aracı ile resminizin üzerinde bir alanı belirliyoruz. Seçili olan bu alan üzerinde çift tıkladığımızda resmin seçili alan dışında kalan kısmını siliyor, geriye sadece seçili olan bölümünü bırakıyor. Aşağıdaki 2 resimde bu iki adımı görebilirsiniz.

Buradaki seçili olan alan üzerine çift tıkladığımızda ise aşağıdaki resimdede görüldüğü gibi diğer alanların silindiğini göreceksiniz.

Alanı dışa aktarma aracı : Bu bölümde yer alan son aracımız alanı dışa aktarma aracı. Bu araç ise resmin üzerindeki istediğimiz herhangi bir alanın fotoğrafını çekip bize ayrı bir dosya olarak kaydetme imkanı sunar. Böylece resmin orjinali değiştirmemiş ve kaybetmemiş oluruz. Resmin üzerinde istediğiniz bir alanı işaretleyip, seçili bölge üzerinde çift tıkladığınızda, açılan pencere ile belirleyeceğiniz dosya formatında ve istediğiniz isimde dışa aktarabilirsiniz.

ÖDEV : Son olarak bu derste öğrendiğimiz araçları kullanarak aşağıdaki reklam panosu içerisine kendi resminizi eklemeyi deneyebilirsiniz.

Bu ödevle ilgili benim elde ettiğim örnek çalışma ise aşağıda : )