Ders2 : Fireworks araç çubukları ve paneller

Adobe Fireworks CS4 programını açtığımızda varsayılan olarak karşımıza bazı panel ve araç çubukları gelir. Bu panel, araç çubukları ve sık kullandığımız Fireworks araçlarının ne işe yaradığını öğrenmek için yazımın devamındaki resimli anlatıma bakabilirsiniz.Fireworks programını ilk açtığımızda aşağıdaki gibi bir karşılama ekranı ile programımız açılır.

Adobe Fireworks CS4 karşılama ekranı

Bu ekranın sol bölümünde daha önce bilgisayarımızda yaptığımız grafik çalışmalarının bir listesini görebilirsiniz. (Son kullanılan öğelerden birini seç) Sağ bölümde yer alan Yeni oluştur linkine tıklayarak yeni bir fireworks belgesi açabiliriz. Genişlet bölümü altında yer alan Fireworks Exchange linki ile adobe sitesine bağlanarak programa ücretli yada ücretsiz eklentiler alabilirsiniz. Bu ekranla bir kez daha karşılaşmak istemiyorsanız pencerenin en altında yer alan Bir daha gösterme seçeneğinin önündeki kutucuğu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Biz yeni oluştur bölümü altında yer alan Fireworks Belgesi (PNG) linkine tıklayarak boş bir belge açarak devam ediyoruz. Aynı işlemi Ctrl+N kısa yol tuşu yada, dosya menüsünden Yeni ye tıklayarak yada ana araç çubuğu altında yer alan Yeni kısa yoluna tıklayarak açabileceğinizide unutmayın.

Fireworks boş belge ekranı

Açılan yeni belge penceresini inceleyecek olursak ; Belgemizin Yükseklik ve Genişlik değerlerini piksel cinsinden girebileceğimiz 2 alan göreceksiniz. Bu alanların hemen altında ise Çözünürlük alanı yer almaktadır. Bu alana varsayılan değer olarak 72 değeri atanmıştır. Bu ifadenin anlamı her inç’ te yer alacak piksel sayısı 72 adet olacaktır. Bu rakamı arttırırsanız grafiğinizin kapladığı alanında artacağını gözönünde bulundurmanızda fayda var.  Son olarak bu ekranda bizi ilgilendiren son alan ise Tuval rengi alanıdır. Üzerinde çalışacağımız tuvalimizin (çalışma alanı) arka plan rengini buradan değiştiriyoruz.  Yine varsayılan olarak beyaz rengin atandığı bu bölümde istersek tuval rengini saydam, istersekte özel düğmesine tıklayarak istediğimiz herhangi bir rengi seçebiliriz.

İstediğimiz yükseklik, genişlik, çözünürlük ve renk değerlerini girip tamama tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılacağız :

Fireworks Cs4 boş bir belge, araç çubukları

  1. Burada 1 nolu alan belgemizin çözünürlüğünü ( genişlik*yükseklik) ve ölçek değerini (Yüzde kaç oranın belgenin büyütülüp küçültüldüğünü) gösterir.
  2. 2 nolu alan bizim çalışma alanımızdır. Yeni belge penceresinde beyaz renkte, 600 genişlik ve 800 yükseklik değerlerini seçtiğimiz için, istediğimiz değerlerde boş bir belge ekranı gelmiş bulunuyor. Bütün resim yada grafiklerimiz bu alan üzerinde yer almak zorundadır.
  3. 3 numara ile gösterilen bölüm menü araç çubuğumuzdur. Kısayollarını eriştiğimiz birçok özelliğe bu menülerdende erişebildiğimizi göreceğiz.
  4. 4 numaralı bölümde ana araç çubuğumuz bulunmaktadır. Ofis programlarındaki standart araç çubuğuna benzeyen bu çubukta programda sık kullandığımız bütün kısayol düğmelerini bulabilirsiniz.
  5. Son olarak 5.alanda yer alan çubuk ise Araçlar çubuğudur. Fireworks programını en çok kullanılan araçları bu çubukta görebilirsiniz. Seçim araçları, vektörel araçlar, çizim araçları, web araçları ve bitmap araçları…

Fireworks programında yer alan menüleri ve üstteki resimlerde görüntülenmeyen fakat programın sağ tarafında yer alan bazı panelleri sonraki yazılarımda örneklerle birlikte anlatacağız. Yazımın devamında Ana araç çubuğunu ve araçlar çubuğunda yer alan bir çok aracımızın isimlerini ve kısayollarını görebilirsiniz. Tek seferde tamamının ne işe yaradığını yazmak zor olacağı için kullanım alanlarınıda örneklerde göreceğiz.

Fireworks Ana Araç Çubuğu

Fireworks ana araç çubuğu

Fireworks Araçlar Çubuğu

Adobe fireworks araçlar çubuğu