Ders4 : Seçim araçları ve kullanımı-1

Fireworks programındaki araçlar panelinde belkide en çok kullanılan bölüm seçim araçlarıdır. Bu derste önce seçim araçlarının ne işe yaradıklarını, nasıl kullanıldıklarını anlatacağım, sonrada bu araçların kullanımına örnek olabilecek 3-4 uygulama anlatacağım.

Fireworks Seçim Araçları

Seçim Çercevesi ve Oval Seçim Çerçevesi Araçları : Araçlar panelinde Bitmap bölümünde yer alan bu iki araç sayesinde resmimizde kare şeklinde yada oval bir şekilde istediğimiz alanı seçmeyi sağlarız. Bu seçimi ister kopyalayarak çoğaltabilirsiniz, isterseniz kesip alabilirsiniz, isterseniz kesip yapıştırdığınız bu alana (sadece seçip kestiğimiz alana) özel efektler uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı resimli olarak anlatacak olursak :

1- İlk olarak fireworks’ te açmış olduğumuz resmimizin bir bölümünü Seçim Çercevesi ve Oval Seçim Çerçevesi Araçlarından birisini kullanarak seçiyoruz. Seçmiş olduğum bu alanı önce Ctrl+X ile keselim. Kestiğimizde resmimizin arka planında saydam bir boşluk görünmesi gerekiyor. Hemen ardından Ctrl+V ile yapıştıralım. Resmimizden biraz önce kestiğimiz parçayı yine aynı noktaya yapıştırmış olmamız gerekiyor. Yani ilk bakışta herhangi bir fark yok gibi görünebilir. Fakat ilk durumda resmimiz tek bir parçadan ( tek katmandan) oluşuyorken, artık iki farklı katmandan oluşmaktadır. Şimdi resmimizin büyük olan parçasına tıklayarak onu seçili hale getirelim. Bunun için işaretçi aracını seçerek resimde kestiğimiz alan dışındaki bir noktaya 2 defa tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer büyük resim parçasını seçili hale getirdiysek artık bu parçaya filtre uygulamak için 2. adıma geçebiliriz.

2- Henüz filtreler konusunu öğrenmemiş olsakta bu uygulamayı gerçekleştirmek için resmimizin büyük parçası seçiliyken aşağıdaki resimde olduğu gibi altta yer alan özellikler panelinden Filtreler ifadesinin yanındaki + işaretine tıklayarak kullanabileceğimiz filtreleri görüntülüyoruz.

3- son adımda ise açılan filtreler menüsünden Diğer menüsü altından Alfaya Dönüştür’ e tıklıyoruz. Bu durumda resmin büyük parçası siyah beyaz hale gelirken, sadece seçim aracı ile seçip, kesip kopyaladığımız küçük parça renkli olarak kalacaktır. Örneğimizin son halini aşağıda görebilirsiniz.

Çokgen Kement ve Kement Araçları : Firewors’ ün en sık kullandığım seçim araçları diyebilirim. Hatta bu ikisi içerisindende çokgen kement aracı bir adım daha öne çıkmaktadır. Kement aracında birkez sol tuşa tıkladıktan sonra fareyi hiç bırakmadan serbest bir seçim yapmanıza imkan verir. Çokgen kement aracında ise doğrusal şekillerle seçim yapmanızı sağlar. Yani bir noktaya farenin sol tuşuyla tıklayarak seçimi başlatıyoruz. Artık farenin sol tuşundan parmağımızı çektiğimizde fareyi nereye götürürsek o yöne uzayıp giden bir çizginin fareyi takip ettiğini göreceksiniz. İstediğiniz noktaya geldiğinizde tekrar tıklarsanız birönceki nokta ile sonraki nokta arasını seçim çizgisi ile birleştirir. Böylece ilk başladığınız noktaya kadar nokta nokta bir seçim yaparak kement aracına göre daha rahat bir seçim şansı sunmaktadır. ( dinlene dinlene seçim yapma diyebiliriz 🙂 )

Şimdide bir önceki örnekte yaptığımız seçimi bu sefer çokgen kement aracı ile yapalım. Çokgen kement aracı ile yapacağınız seçimlerde resmin sağ alt bölümünde yer  alan resim ölçeğini 100% yerine 150% veya 200% gibi değerlere getirerek daha büyük bir alan üzerinde çalışmanızı tavsiye ediyorum. Bu durumda daha kusursuz seçimler yaptığınızı göreceksiniz.

Önceki örnekte kare şeklinde bir seçim yaptığımız için Servet ile birlikte arka taraftaki seyircileride seçmek zorunda kalmıştık. Bu sefer çok kement aracı ile sadece futbolcunun kendisini seçmeyi deneyeceğiz. Yukarıda bahsettiğim gibi önce resmi büyütün, sonra bir noktadan başlayarak adım adım, ilk noktaya kadar seçime devam edin. Benim seçim sonundaki görüntüm şu şekilde :

Yine önce Ctrl+x ile seçimi kesiyorum, sonrada Ctrl+V ile yapıştırıyorum. Bir önceki adımda öğrendiğimiz filtreler menüsünden bu sefer büyük resim parçamız seçiliyken Bulanıklaştırma menüsü altındaki Yakınlaştırma Bulanıklaştırmasını uygulayalım. Açılan pencerede ise miktar 35 kaliteyi 60 yapalım. Yada değerleri değiştirerek deneyebilirsiniz. İşte sonucumuz :

ÖDEV : Bu derste öğrendiğiniz özellikleri kullanarak farklı resimlerden aldığınız grafik parçalarını tek bir resimde birleştirmeyi deneyin.

Benim yaptığım basit montaj çalışmam aşağıda.

Seçim araçları konusu çok uzun sürebilecek bir konu olduğu için tek sayfada anlatmak yerine 2 bölüm halinde anlatmanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu nedenle ilk bölümü bitirmiş olduk. Sihirli değnek, fırça, kalem, silgi, lastik damgası ve leke araçlarınıda 2.bölümde işleyeceğiz. Görüşmek üzere 😉