Ders 10 : Fireworks cs4 ile gif animasyon hazırlama

Daha önceki yıllarda Fireworks programı ile hareketli gif animasyon hazırlama konularında 2 örnek uygulama anlatımında bulunmuştum. Bu dersteki anlatımın hem cs4 programına uygun hemde Türkçe Fireworks programına göre olması nedeniyle gif animasyon yapımını bir kez daha ele almakta fayda var diye düşündüm 🙂Gif uzantılı dosyaların bir kısmı jpg yada png uzantılı dosyalarda olduğu gibi tek bir kareden oluşuyorken, bazılarında ise birden çok kareden meydana gelebilir.

Gif dosyaların mantığını çizgi filmlere benzetebiliriz. Gif dosyayı açtığımızda belirli zaman aralıkları ile farklı resimler arka arkaya görüntülenir.  Böylelikle kareler arasındaki geçişleri kısa tutarak akıcı görüntüler elde edilebilir. Öncelikle teknik olarak bu işin nasıl olduğunu anlatmaya çalışalım.

llk basit gif animasyonumuzu oluşturmak için 468 * 60 boyutlarında boş bir fireworks belgesi açalım ve arka planını siyah renk yaparak üzerine istediğimiz herhangi bir yazıyı yazalım.

Şimdi ise farklı bir belgeye geçmeden yeni bir durum (kare) oluşturacağız. Bunun için sağ bölümde yer alan durumlar panelini kullanacağız. Eğer durumlar paneli sizde aktif değilse Pencere menüsünden durumlar a tıklayarak aktif hale getirebilirsiniz. Eğer durumlar panelini aktif hale getirdiyseniz aşağıdaki resimde işaretlemiş olduğum Yeni/Çoğaltılmış durum düğmesine tıklayarak yeni bir kare ekleyin.

Yukarıdaki düğmeye tıklayarak yeni bir durum ekleriz. Eklemiş olduğumuz yeni durumla birlikte boş bir sayfa ekrana gelecektir. Buraya bir önceki durumda eklemiş olduğumuz yazıyı daha büyük puntolarla yazalım.

Son olarak belgemizde yer alan 2 durumun ekranda kalma sürelerini ayarlayacağız.

Başlangıçta 7/100 sn olan ekranda kalma sürelerini 20 olarak değiştirdikten sonra gif animasyon yapımı ile ilgili son ve en önemli adıma geçiyoruz. Bunun için sağ bölümdeki en iyileştir panelinin açık olması gerekmektedir. En iyileştir panelindeki dosya türünü mutlaka Animasyonlu Gif olarak değiştiriyoruz.

Eklemiş olduğunuz durumlarınızın önizlemesini görmek için aşağıdaki resimde işaretli olan Oynat/durdur düğmesini kullanabilirsiniz.

Son olarak belgenizi dosya menüsünden dışa aktar diyerek kaydedebilirsiniz. Artık sadece 2 kareden oluşan en basit yapıdaki animasyonumuz hazır durumda :

2 karelik animasyonumuzda 20 ms ilk kare ekranda kalıp sonrasında 2.kare ekrana gelmektedir. 20 ms ekranda kaldıktan sonra animasyon sona erdiği için tekrar en başa dönmektedir.

Son olarak internette bulduğum ve beğendiğim hareketli gif animasyon örneklerini paylaşmak istiyorum. Buradaki örnekleri yada internette bulacağınız gif dosyalarını fireworks ile açıp durumlar panelinden inceleyebilirsiniz. Böylelikle animasyonların kaç kareden oluştuğunu, önceki kare ile bir sonraki kare arasındaki farkı daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Aşağıda yer alan gif örneklerine ek olarak bana ait olan 2d animasyon sitesinde yer alan animasyon örnekleri ni incelemek için tıklayınız.

Hareketli Gif Örnekleri :