Adsense Nasıl Çalışır?

Google Adsense‘ in ne olduğunu bir önceki yazımızda açıklamaya çalışmıştım. (bkz : Adsense Nedir?) Bu yazıda ise Adsense Nasıl Çalıştığını dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Her şeyden önce bir önceki yazımda bahsettiğim gibi Adsense ile iş ortağı olabilmeniz için, yani Adsense in reklamlarını web sayfanızda yayınlayabilmeniz için bir web sayfanızın olması gerekiyor 🙂 Eğer web sayfanızın Adsense’ in istediği kalitede olduğuna inanıyor ve kendinize güveniyorsanız yazımın devamındaki linki kullanarak ortaklık başvurunuzu yaparak başlayabilirsiniz.

Adsense başvurusu için tıklayın.

Adsense başvurusunda sitenizin değerlendirilip kabul edilme süreci zaman alabilir. Hatta olumsuz sonuçlanma ihtimalide oldukça yüksek. Adsense başvurusu için dikkat edilmesi gereken hususları sonraki yazılarımda anlatmaya çalışacağım.

Şimdilik adsense başvurunuzun kabul edildiğini ve artık Google adsense üyesi olduğunuzu var sayarak Adsense in çalışma mantığını anlatmaya devam edeceğim.

Adsense Nasıl Çalışır?

Büyük yada küçük ölçekli bütün işletmeler artık internetin gücünü keşfetmeye başladılar. Öyle ki belkide 2010 yılına kadar reklam harcamalarının neredeyse tamamını takvim, kartvizit, hediyelik ürün gibi promosyon ürünlerine ayıran şirketler, sadece bir kaç yıl gibi kısa bir süre içerisinde web sayfası, internet reklamları, sosyal medya gibi unsurların önemini daha iyi anladılar. Çağın gerisinde kalmak istemeyen bu işletmeler artık reklam gelirlerinin de neredeyse tamamını internet reklamlarına vermeyi tercih eder oldular.

Google Adsense nasıl çalışır

Bu noktada Google reklam vermek isteyenlerinde, reklam yayıncıları gibi en çok tercih ettikleri firma olarak ön plana çıkmakta. Sadece farklı olarak reklamları yayınlayan site sahipleri Google’ in Adsense servisini kullanırken, reklam vermek isteyen firmalar ise Google’ in Adwords servisini kullanmaktalar.

Reklam veren firma hedef kelimelerini belirleyerek Google’ e belirli bir bütçe ödemesi yapmaktadır. Bunun karşılığında Google reklam yayıncısı olan sitelerde bu firmanın reklamlarının gösterimini sağlamaktadır. Sitenin ziyaretçileri reklamlara tıkladığı anda firmanın bütçesinden belirli oranda azalmakta, reklam verenin hesabındaki para miktarıda belirli oranda artmaktadır.

Bir örnekle açıklayacak olursak, bir çiçekci Google’ e 100tl lik reklam vermiş olsun. Google gösterim bazlı değilde, tıklama bazlı olarak reklam hizmeti vermektedir. Yani bu reklamlarda ortalama 10krş ( ortalama diyorum çünkü reklama tıklayan kişinin sitede geçirdiği zaman, sayfa etkileşimi vs bu oranı değiştirebilir) aldığını var sayalım. Bu da demek oluyor ki Google 100tl karşılığında 1000 tıklama kadar bu çiçek firmasının reklamlarını gösterecektir. Sizin web sayfanızda bu reklamlar görüntülendiğini var sayalım. Ziyaretçileriniz bu reklamı 1000 defa da görüntülese tıklamadığı sürece herhangi bir ücret kazanamazsınız. 1000 görüntülemede 10 defa tıklansa ortalama değerle Google 1tl kazanacağı için yine örnek bir değerle 50krş ını size ödeyecektir.

Böylelikle Google reklam veren ile reklamı yayınlayan arasında köprü görevini tamamlamış olacaktır.