Tarihe yolculuk

By:
Categories: Site Haberleri
0 Yorum

Milattan önce 3000 yılına dayandığı düşünülen Diyarbakır Tarihinin, son yapılan araştıramalar ile birlikte çok daha eski olduğu belirlenmiştir. Tarihte Hititler, Asurlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi daha birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır’ ın ismi, Arapların bu bölgeye ev sahipliği yaptıkları dönemde, bölgeye yerleşen Bekr kabilesinin adından türetilerek “Diyar-ı Bekr” olarak anılmaya başlamıştır. Cumhuriyet döneminde yapılan değişiklik ile birlikte şehrin ismi Diyarbakır olarak belirlenmiştir.

İçerisinde bulunduğu Güneydoğu bölgesinin en büyük ikinci ili durumunda bulunan Diyarbakır, her geçen gün gelişim göstermeye ve büyümeye devam etmektedir. 2 milyona yaklaşan nüfusu ile Güneydoğu’ nun parlayan yıldızı durumundadır.

Diyarbakır’ a gittiğinizde gezebileceğiniz yerleri genel olarak Camii ler, Medreseler, Hanlar, Kilise ve Müzeler olarak kategorize edebiliriz. Diyarbakır’ ın eşsiz tarihine yolculuk yapmak isterseniz Diyarbakır uçak bileti alarak yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Böylelikle kısa süre içerisinde güvenli, belki de karayoluna oranla daha ekonomik bir şekilde tarihe yolculuğunuz başlayabilir.

Diyarbakır’ a gitmeyi planladığınızda uçak bileti almayı düşünürseniz,  “Veni Vidi Bilet” (venividibilet.com) web sayfasını ziyaret etmenizi öneriyorum. Bilete Geldim, Fiyatı Gördüm ve Ucuza Uçtum parolası ile hazırlanan Veni Vidi Bilet sayfasında sadece Diyarbakır’ a değil, Türkiye’ nin birçok noktasına ucuza uçak bileti bulmanız mümkün.

Diyarbakır’ a gittiğinizde gezilebilecek yerlerden bazılarını listeleyecek olursak :

  • Ulu Camii : Anadolu’nun en eski camiilerindendir. Diyarbakır islam orduları tarafından fethedilince Mar-Toma isimli kilise Camiiye dönüştürülmüştür.
  • Hasan Paşa Hanı : Ulu camii ‘ nin doğu girişi karşısında yer alır. 1500lü yıllarda Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Günümüzde Hasan paşa hanı yerli ve yabancı turistlerin Diyarbakır’ daki en fazla ziyaret ettiği noktalardan birisi konumundadır. Hediyelik eşya satışı yapan dükkanlar, cafe ve lokantalar mevcuttur.
  • Diyarbakır Surları : Çin seddinden sonra en büyük sur olma özelliği taşıyan Diyarbakır surları, günümüzde Diyarbakır’ ın simgesi haline gelmiştir.
  • Behram paşa Camii : 1572 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan Osmanlı eseridir. Dönemin Valisi Behram Paşa tarafından yaptırıldığı için Behram paşa camii ismini almıştır.
  • Mes’udiye Medresesi : Ulu camii ye bitişik konumdaki medresedir. İçinde öğrenim yapılan Anadolunun ilk medresesi özelliği taşımaktadır.
  • Meryem Ana Kilisesi : 3.yüzyıldan kalma Meryem Ana Kilisesi günümüze gelinceye kadar birçok onarım görmüştür.
  • Arkeoloji Müzesi : Diyarbakır’ daki ilk müze, Ulu Camii nin devamı olan Zinciriye medresesinde açılmıştır.
  • Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi : Usta şair Cahit Sıtkı Tarancı doğduğu ev, günümüzde müze olarak ziyaretçilere hizmet vermektedir. Müze ev aynı zamanda Diyarbakır evlerine de güzel bir örnek teşkil etmektedir.
  • Ziya Gökalp Müzesi : Ziya Gökalp’ in yaşadığı bu ev günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Yazara ait eşyalar, kitaplar ve mektuplar bu müzede sergilenmektedir.

Diyarbakır’ın tarihi zenginliği kadar, mutfak zenginliği olarak da birçok ilimizin oldukça önündedir. Diyarbakır’ a gittiğinizde tadına bakmanızı önerdiğimiz lezzetler : kaburga dolması, içli köfte, ciğer kebabı, saç tava, Diyarbakır lahmacunu ve kadayıfı.

Your Thoughts