Toplu resim işlemleri (resim türünü değiştirme)

Fotoğraf makineniz ile çektiğiniz yada internetten bulduğunuz 100lerce resim dosyasının uzantısını tek seferde toplu halde değiştirmek için fireworks programından faydalanabilirsiniz. Çok sayıdaki resim dosyası ile jpg, gif, bmp, png, tif formatları arasında toplu dönüşüm yapabilirsiniz.

Resimlerinizin türünü toplu halde değiştirmek için :

  1. Fireworks programında iken File menüsü altından Batch Process butonuna tıklıyoruz.
  2. Açılan pencereden isterseniz resimlerinizi mouse yardımıyla toplu halde seçebilirsiniz, isterseniz klavyedeki ctrl tuşuna basarak sadece istediğiniz resimlere tıklayarak seçim yapabilirsiniz. Seçimi yaptıktan sonra sağ alt bölümden Add butonuna basarak resimlerin seçimini tamamlıyoruz. Yada açılan pencerede sağ alt bölümde bulunan Add All butonuna basarak bütün resimleri seçili hale getirebiliriz. Yukarıdaki işlemlerden sonra Next butonuna basarak bir sonraki ekrana geçiyoruz.
  3. Sol üstteki Batch Options bölümünden Export’ u seçerek Add butonuna tıklıyoruz.
  4. Add butonuna tıklamanızdan sonra alt tarafta Settings bölümü aktif olacaktır. Buradan istediğiniz resim türünü seçebilirsiniz. Eğer gif yada jpg dışında bir resim formatı seçmek istiyorsanız Custom seçeneğini seçmelisiniz. Açılan penceredeki format bölümünden gif, png, jpg, tif seçiminizi yapıp ok butonuna basarak bu ekranı kapatabilirsiniz.
  5. Son olarak önce Next sonrada Batch butonlarına basarak işlemi sonlandırıyoruz. Programımız dosyalarızı seçtiğiniz klasör içerisinde yeni bir klasör oluşturarak orjinal dosyaları ve yeni dosyaları birbirinden ayırıyor.

Anlatmış olduğum bu işlem sayesinde 100lerce resim dosyanızın dosya türlerini belkide 1-2 dk içerisinde değiştirebilirsiniz.