Pagerank Nedir?

Pagerank, dünyanin en gelismis ve en çok ziyaret edilen web sitesi olan Google’ in web siteleri için olusturmus oldugu derecelendirme sisteminin ismidir. Bu sistem sayesinde Google web sitelerini siraya koyar ve herhangi bir kelime yada makale aramasi yapildiginda bulunan sonuçlari pagerank sirasina göre listeler. Bu listelemeyi sadece pagerank puanına göre yapmadığını ama pagerank değerinin etkisinin büyük olduğunu unutmayınız.Yani bir web sayfasinin pagerank degeri ne kadar yüksek ise arama sonuçlarinda ilk siralarda çikma ihtimalide o kadar yüksektir.

Google web sitelerini derecelendirirlen 0 ile 10 arasindaki rakamlari kullanmaktadir. Her web sitesi için 0 ile 10 arasinda verecegi puani belirlemek için sürekli degisen bir algoritma kullanmaktadir. Yani web sitenizin pagerank degerini yükseltmek için kesin ve tek bir formül bulmaniz mümkün olmayacaktir.

Google pagerank degerini hesaplarken kullandigi teknikleri sürekli güncellesede degismeyen gerçek, web sitenizin içerigi ne kadar özgün ise, ne kadar çok web sayfasi tarafindan sitenize link verilmis ise pagerank degerinizde o kadar yüksek çikacaktir. Sitenizin içeriginde kopyala+yapistir teknigi ile baska sitelerden alintilara yer vermek yerine, kendi hazirladiginiz içerigi ziyaretçilerinizle paylasmaniz sitenizin degerini ve buna bagli olarak ziyaretçi sayisini artiracaktir.

Yeni açılan web sitemin pagerank değerini nasıl yükseltebilirim… ( Pagerank arttırma yöntemleri… )