Office 2007 dosyalarını Office 2003 te açmak İçin – docx to doc, xlsx to xls

Office 2007 ile hazırlanan belgelerin dosya uzantısı ile office ‘ in eski sürümlerinde hazırlanan belgelerin dosya uzantısı farklıdır. Örneğin office 2003 ile kaydettiğiniz word belgesi *.doc uzantılı, excel belgeside *.xls uzantılıdır. Office 2007 de kaydettiğiniz aynı belge ise otomatik olarak word te *.docx, excelde ise *.xlsx uzantısını alır ve office 2003 yüklü olan bir bilgisayarda açamazsınız. Bu sorunu çözmek için gerekli programı yazımızın devamında bulabilirsiniz. Okumaya devam et “Office 2007 dosyalarını Office 2003 te açmak İçin – docx to doc, xlsx to xls”

Excel’ de sayfa, satır ve sütun gizleme

Excel programında işlem yaparken çalışma kitapçığınıza Ekle > Çalışma Sayfası menüsünü kullanarak yeni sayfalar ekleyebileceğiniz gibi bu sayfalar arasında bağlantılarda kurabilirsiniz. Yani bir web sayfasında olduğu gibi sayfalarınızı birbirine bağlayabilir, bir ana sayfa hazırlayarak bütün sayfalara buradan link verebilirsiniz. En altta yer alan sayfaların sekmelerinide gizleyerek sadece butonlar yardımıyla sayfalar arası geçiş sağlayabilirsiniz. Ben yazının devamında sadece sayfa, satır ve sütunları nasıl gizleyeceğinizi anlatacağım. Okumaya devam et “Excel’ de sayfa, satır ve sütun gizleme”

Excel’ de bir sayfadaki bilgiyi formül ile başka sayfaya taşıma

Bir excel dosyasında çok sayıda sayfa kullanabiliyor olmamız excel’ in en güzel özelliklerinden birisidir. Örneğin dersine girdiğimiz bütün sınıfların listesini tek bir excel dosyasında tutabiliriz. Sayfalarımıza 1a sınıfı, 2a sınıfı, 3a sınıfı gibi isimler vererek kullanımı kolaylaştırabiliriz. Yazımın devamında ise bu sayfaların birinde yer alan hücre değerini başka bir sayfaya aktaran formülü anlatacağım. Okumaya devam et “Excel’ de bir sayfadaki bilgiyi formül ile başka sayfaya taşıma”

PowerPoint Dosyasına Ses (Müzik) Gömmek veya Eklemek

Bir powerpoint belgesine müzik eklemek ile müzik gömmek arasında fark vardır. Öncelikle bu farkın ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Eğer powerpoint belgesine ses eklerseniz, hazırlamış olduğunuz powerpoint dosyası ile birlikte ses dosyasınıda taşınamız gerekmektedir. Ses dosyasını dışarıdan eklediğimiz için dosyanın ismini yada yerini değiştirirsek sunumuzda ses çalmayacaktır. Yada sunumuzun bilgisayardaki yerini değiştirdiğimizde, başka bir arkadaşımıza internet üzerinden gönderdiğimizde yanında ses dosyasınıda göndermezsek yine sunumuzda ses çıkmayacaktır. Okumaya devam et “PowerPoint Dosyasına Ses (Müzik) Gömmek veya Eklemek”