Autorun Cd (Otomatik çalışan cd) Hazırlama

Windows’ ta bir cd yi çalıştırmak istediğinizde bazı cd ler otomatik olarak kendi arayüzü ile açılırken, bazıları internet tarayıcı programı ile açılmaktadır. Birçoğu ise windowsun kendi arayüzü ile ekrana gelir. Eğer sizde hazırladığınız bir cd’ nin otomatik olarak açılmasını istiyorsanız gerekli autorun.inf uzantılı dosyanın nasıl oluşturulacağını yazının devamında görebilirsiniz.Cd mizi otomatik olarak çalıştırmak için hazırladığımız cd dosyalarının yanina autorun.inf uzantılı bir dosya kaydetmemiz gerekmektedir. Bu dosyayı oluşturmak için masaüstünde sağ tıklıyarak yeni menüsünden yeni metin belgesi açıyoruz.

Açtığımız yeni metin belgesine aşağıdaki kodları ekliyoruz.

[autorun]
open=explorer.exe index.html

Yukarıdaki kodları ekledikten sonra dosyayı farklı kaydet diyerek autorun.inf ismiyle kaydediyoruz. Yukarıdaki kodlar html uzantılı dosyayı otomatik olarak çalıştırmak için oluşturulmuştur. Eğer html uzantılı dosya yerine exe uzantılı bir programı çalıştırmak isterseniz autorun.inf dosyamızın içeriği aşağıdaki gibi olmalıdır.

[autorun]
open=dosyaismi.exe

Autorun Cd (Otomatik çalışan cd) Hazırlama” üzerine 6 düşünce

 1. Hakan Kahveci

  Nuri bey ilk önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Alper bey’in yazdığı sorun ile ben de karşılaştım, sizin verdiğiniz cevabı pek anlamadım, bat dosyasını nasıl oluşturacağız ve nerede oluşturacağız, cd’nin kayıtlı olduğu sürücüyü nereye gireceğiz kusura bakmayın lütfen şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. AUTORUN BETA

  Merhaba Alper Ünalan ;
  1. SORUDA dosya adını sonuna .exe eklemeden gir Mesela “dosyaadi.exe” yerine sadece “dosyaadi”
  2. SORUDA CD nin kayıtlı olduğu sürücüyü gir mesela “G:” yada “E:” sonunda “:” olmalı
  Şu kodları bir .bat dosyası içine kaydet ama CD ye atma masaüstündeyken çalıştır…

  Code:
  @echo off
  color a
  cls
  title AUTORUN BETA
  @echo AUTORUN BETA
  @echo AUTORUN YAPMAK ISTEDIGINIZ DOSYA ADINI GIRINIZ…
  set/p “AR=>”
  @echo CD SURUCUSUNU GIRINIZ…
  set/p “SA=>”
  @echo [autorun] >”%SA%\autorun.inf”
  @echo open=%AS%.exe >>”%SA%\autorun.inf”
  @echo ISLEM TAMAMLANDI !
  timeout /T 3 /nobreak >nul
  exit

  Yanıtla
 3. Alper ünalan

  Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Programcılıkla filan pek alakam yok. prodüksiyon işleri ile uğraşıyorum. Autoplay media studio programı ile bir müşterim için menülü interaktif bir dvd hazırladım. anlattığınız şekilde autorun dosyalarını oluşturdum. program kendi oluşturuyor ama ben bi tanede ben koydum. bu dvd bilgisayara takıldığında otomatik kullan seçenekleri çıkıyor ve bu menüden exe yi çalıştır seçeneğine tıklıyoruz ve arayüz açılıyor. Benim istediğim bu otomatik kullan menüsünün çıkmaması ve arayüzün direk açılması. Yani kullanıcı onayına ihtiyaç duymadan exe yi çalıştırmak. Yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ederim. 

  Yanıtla
 4. necroshine

  Serkan, eger pps ci calistiracak tanimli bir program bilgisayarda yuklu degil ise calismayacaktir. windows hangi programla acmak istedigini soracaktir. bunu swf ye convert etmen daha saglikli olacaktir. ve ie ile calismasini istemek en iyisi. her bilgisayarda flash player yuklu olmayabilir.

  Yanıtla
 5. mura

  şimdi arkadaşım ben bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.ben elimdeki videoları egitim seti haline nasıl getiririm.yani başlat exe yazan yere tıkladıklarında egitim setinin arayuzu açılacak örnek veriyorum arayuzde 1-flaşha giriş 2-araçlar kullanımı 3 çıkış bunun gibi bir egitim seti nasıl yapabilirim teşekurler

  Yanıtla
 6. serkan

  merhaba evet bu konuda sorun yok ama pps yani power paint dosyasını çalıştırmak için bir çözüm yolu varmı?

  asıl sorum şu
  bir sunum hazırladım ve bilgisayarında ofis programları olmayanlarda bu pps dosyasını cd yi takınca otomatik görsünler istiyorum. bunla ilgili bir öneriniz varmı

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>