Ağ kablosu nasıl hazırlanır?

Bir ağ kablosu hazırlamadan önce kablonun hangi amaçla kullanılacağına karar vermemiz gerekiyor. Kabloyu bir bilgisayar ile herhangi bir ağ cihazı arasında kullanacaksak düz bağlantı yapmalıyız. Eğer kabloyu iki bilgisayar arasında kullanacaksak (kablonun bir ucu A bilgisayarına takılı iken diğer ucuda B bilgisayarına takılacak ise) cross (çapraz) kablo kullanmalıyız. Yazımın devamında düz bağlantı renkleri, cross (çapraz) bağlantı renk sırası ve bu kabloları hazırlarken kullanacağımız rj45 konnektör, utp cat5 kablo ve sıkma pensesi hakkında açıklamaları bulabilirsiniz.

Cross kablo yada düz kablo kullanacakta olsak kullanacağımız malzemeler değişmeyecektir :

 1. Yeterli uzunlukta UTP Cat5 kablo
 2. Utp kablonun her iki ucuna takacağım Rj45 konnektör (tek seferde sorunsuz yaparım diyorsanız 2 tane yeterli)
 3. Rj45 konnektörleri kabloya çakmak (yada takmak) için kablo sıkma pensesi.

Çapraz bağlantı ve düz bağlantı renklerini vermeden önce bu malzemeleri çok kısa resimli olarak tanıtmak istiyorum.

1. UTP CAT5 KABLO

Bilgisayar ağlarında yaygın olarak kullanılan kablo tipi UTP kablodur. UTP kablolar belirli bir mesafede üzerinde taşıyabileceği veri miktarına göre cat1 den başlayarak cat7 ye kadar kategorilere ayrılır. Günümüzde neredeyse bütün bilgisayar ağlarında cat5 kablo kullanılır. 100 metreyi aşmayacak şekilde hazırlanan bir cat5 kablo 100Mbps’ lik veri taşıyabilir. Buda cat5 kablolar ile saniyede en fazla 100Mb veri aktarılabileceği anlamına gelir. Utp kablo içerisinde 8 adet renkli ince kablo bulunur. Hazırlayacağımız kablonun cross yada düz bağlantı olmasına göre bu 8 kablonun renk sırası farklılık gösterir.

2. RJ45 KONNEKTÖR

Utp Cat5 kablo içerisindeki kablolar doğru renk sırasıyla Rj45 konnektöre yerleştirilir. Bunun için Rj45 konnektör içerisinde 8 adet giriş vardır. Utp kablo içerisindeki 8 ince kablo bu girişlere doğru şekilde yerleştirilir. Bu yerleştirme işleminden önce kabloların uçları Rj45 konnektörün içerisindeki iletkenlere temas edecek kadar soyulur. Bu soyma işleminde kablo sıkma pensesinden faydalanabilirsiniz.

3. KABLO SIKMA PENSESİ

Yeteri kadar soyduğumuz ince kabloları doğru renk sırasıyla Rj45 konnektöre yerleştirdikten sonra yine aynı pense ile utp cat5 kablo ve Rj45 konnektörü sıkıştırıyoruz.

Kablo hazırlama işlemi sırasında kullanacağımız olmazsa olmaz olan 3 materyali tanıttıktan sonra kablolarımızdaki renk sıralarına geçiyoruz. İki kablo türü arasındaki farkı yazımın giriş kısmında vermiştim.

Düz Bağlantı Renk Sırası

Eğer hazırladığınız ağ kablosunu bir bilgisayardan bir ağ cihazına (modem, switch, hub vs.) bağlayacaksanız düz bağlantı kullanılmalıdır. Düz bağlantının özelliği kablonun her iki ucundada aynı renk sırasını kullanıyor olmamızdır. Bu renk sırasını uluslar arası standarda göre hazırlayabileceğiniz gibi her iki uçtaki renklerin sırasının aynı olması şartıyla istediğiniz bir sırayla da hazırlayabilirsiniz. Genel olarak kullanılan düz bağlantı renk sırası aşağıdaki gibidir. Resimdeki her iki uçtada renk sırasının aynı olduğuna dikkat ediniz.

Turuncu –Beyaz (TB)

Turuncu (T)

Yeşil – Beyaz (YB)

Mavi (M)

Mavi – Beyaz (MB)

Yeşil (Y)

Kahverengi – Beyaz (KB)

Kahverengi (K)

Cross (Çapraz Bağlantı Renk Sırası)

Çapraz Bağlantı Nedir? Cross Bağlantı Nasıl Hazırlanır?

Hazırlayacağınız ağ kablosunu iki bilgisayar arasında kullanacaksanız (arada hiçbir ağ cihazı bulunmadan, bir bilgisayardan diğerine takacaksanız) çapraz bağlantıyı tercih etmelisiniz. Bu durumda Ethernet kablonuzun bir ucunu düz bağlantıda renk sırasıyla hazırlarken diğer ucunda ise 1 ve 3. renkler ile 2 ve 6.renkler yer değiştirecek şekilde bağlamalısınız. Çapraz (cross) bağlantı renk dizilimi aşağıdaki gibi olmalıdır.

Kablonun 1.ucu Kablonun 2. ucu

Turuncu –Beyaz (TB) Yeşil-Beyaz (YB)

Turuncu (T) Yeşil (Y)

Yeşil – Beyaz (YB) Turuncu – Beyaz (TB)

Mavi (M) Mavi (M)

Mavi – Beyaz (MB) Mavi – Beyaz (MB)

Yeşil (Y) Turuncu (T)

Kahverengi – Beyaz (KB) Kahverengi – Beyaz (KB)

Kahverengi (K) Kahverengi (K)

Ağ kablosu nasıl hazırlanır?” üzerine 10 düşünce

 1. murat

  okuldaki 4 portlu modemden 2 switch (5 portlu) ekleyerek toplam 10 bilgisayara internet vermek istedim. hepsini düz bağladım. ve bir bilgisayara internet verince öbürleri bağlanmıyordu. artık switchleri birbirlerine çarpraz bağlayıp pc leri düz bağlarsam olacağını düşünüyorum :) anlatım güzel. teşekkürler

  Yanıtla
 2. pek bilmiş

  renk dizilimindeki yeşil le mavi neden uyumlu yerlerde degil  bilgin varsa paylaş!!!! 

  Yanıtla
  1. maximromeo

   çapraz bağlantı da 1. ile 3.sıradakı ve 2. ile 6. sıradaki kablolar yer değiştirmelidir. görüntü gayet normal, verilen bilgi doğru Örneğin iki pc yi birbirine bu şekilde bağlarız.

   Yanıtla
 3. selma

  nuri abi ya resimli anlatım yok mu. yazılı olarak anlaşlmıo da görsel hazırlansa daha ii anlaşılır…

  Yanıtla
 4. tufan

  iyigünler  abim çalışmalarınız çok güzel ve başarılı devamını dileriz ve bekleriz  size bi sorum olacak bilginize ihtiyaç duydum 1 gb ethernet kartı aldım brodcom ıbm bu kartı pc taktım ama hiç bi şekilde degişiklik olmadı acaba ne yapmam gerekir  beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum çalışmalrınızdan en yüksek verim almanız dileğiyle saygılar sunarım

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>